Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Tańsze leki z nowym katalogiem cen

Grecja: Tańsze leki z nowym katalogiem cen

farmakeio-athensnews.gr

Nowy wykaz cen, ogłoszony dzisiaj przez zastępcę Ministra zdrowia Mario Salma, przewiduje spadek cen leków średnio o 7%.

Dzięki nowemu wykazowi, który jest jednym z dziewięciu środków oszczędnościowych, określonych  przez Troikę jako warunek do wypłacenia pozostałej części  pożyczki, szacuje się zaoszczędzić 150 mln euro do końca roku.

Nowy wykaz cen zostanie przedstawiony w pierwszych dziesięciu dniach lutego.

Zgodnie z przewidywaniami leki patentowane będą rozliczane według trzech najniższych cen obowiązujących  w Europie. Jeśli zaś chodzi o leki bez patentu i generyki, których cena waha się między 5 a 10 euro, zostanie ona obniżona o 5%. Dla tych, które kosztują ponad 10 euro redukcja ceny wyniesie ok. 10%.

W nowym katalogu nie będzie podwyżek, oprócz cen tych leków,  które zostały zarejestrowane błędnie w poprzednich wykazach.

Nowy katalog cen zostanie wydany w marcu z listy 1400 generycznych i innowacyjnych leków, które oczekują na wycenę przed trafieniem do obiegu.

Źródło: kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE