Home / Gospodarka / Energetyka / Grecja: Unia Energetyczna pomiędzy Grecją, Cyprem i Izraelem

Grecja: Unia Energetyczna pomiędzy Grecją, Cyprem i Izraelem

Już wkrótce zostanie wdrożony jeden z najbardziej ambitnych projektów energetycznych XXI wieku, o korytarz eurazjatycki „Euroasia Interconnector”. Takie oświadczenie wygłosił cypryjski Zakładu Energetycznego Quantum Energy,Nasos Ktoridis. Celem budowy korytarza jest połączenie podwodnym kablem energetycznym Izraela, Cypru i Grecji, a co za tym idzie, podłączenie ich do europejskiej sieci elektrycznej. Jest to pierwszy projekt połączenia energii pomiędzy Europą i Azją. Zgodnie z zapowiedziami, będzie to najgłębiej jak dotąd zakrojona współpraca w tej dziedzinie, zarówno pod względem długości kabla jak i głębokości na której zostanie on umieszczony.

 

Koszty projektu wyniosą do 1,5 mld euro i potrzeba będzie około 3 lat na jego zakończenie. Prace rozpoczną się w połowie 2013 roku , korytarz zostanie uruchomiony w roku 2016. Koszt projektu ulegnie amortyzacji w ciągu około 4 lat. Projekt ma możliwość przekazywania energii o całkowitej mocy 2.000 MW, a strony umawiające się to Quantum Energy na Cyprze, Zakłady Energetyczne Grecji i organy instytucjonalne w Izraelu.

 

Przewodniczący Quantum Energy- Nasos Ktoridis powiedział, że oczekiwany zwrot kosztów projektu wyniesie 17,5 mld euro, a obliczenia dochodu są trzy razy bardziej zachowawcze niż podobne wyliczenia dokonywane w Europie Północnej. Amortyzacja projektu odbędzie się w ciągu 1500 dni od dnia rozpoczęcia jego pracy, zaś jego finansowanie weźmie na siebie Quantum Energy.

 

Długość kabla pomiędzy Cyprem a Izraelem wyniesie 155 mil morskich, między Cyprem i Kretą 320 mil a między Kretą i Peloponezem 65 mil morskich. Maksymalna głębokość zanurzenia przewodu wyniesie 2000 metrów, podczas gdy jego ciężar to 60 kg na metr. Zostanie on zakopany na głębokości jednego metra pod dnem morskim.

Ponieważ, jak stwierdził Ktoridis, Grecja ma niedobór energii elektrycznej w wyskości ok. 1000 MW rocznie, jest zmuszona ją importować. Transfer energii ma się rozpocząć w Izraelu, który ma na celu eksport energii wyprodukowanej z gazu ziemnego. Dodał także, że Cypr będzie mógł użyć kabla do eksportu energii do Europy, gdy będzie miał taką możliwość.

 

Projekt nie przeszkadza planom stworzenia terminala skraplania gazu ziemnego na Cyprze na eksport, gdyż kabel ma na celu transfer energii z surowca. Potencjalnym nabywcą energii prowadzonej przez kabel będzie cała Europa, gdyż zapotrzebowanie na energię wzrasta. Przykładem są Niemcy, w których po zdarzeniach w elektrowni jądrowej w Fukushimie, podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji energii z lokalnych reaktorów jądrowych do roku 2020 roku, co spowoduje utratę 20 000 MW.

 

Tekst: 247.gr , tłum. i red. Justyna Tyrpa

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE