Home / Bałkany / Grecja / Grecja: W pierwszym kwartale 2012 r. zamknięto 56 664 przedsiębiorstwa

Grecja: W pierwszym kwartale 2012 r. zamknięto 56 664 przedsiębiorstwa

Kryzys ekonomiczny doprowadził do „zniknięcia” z rynku 56.664 przedsiębiorstw w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, chodzi o spółki, które zawiesiły działalność nie mogąc wytrzymać trudnych warunków ekonomicznych spowodowanych przez całkowity brak płynności na rynku.

Przedsiębiorstwa, które zamknięto w pierwszym kwartale 2012 r. są przede wszystkim jednoosobowe i – zasadniczo – reprezentują działalność przedstawicieli wolnych zawodów.

Według danych Ministerstwa Finansów to właśnie drobni przedsiębiorcy ucierpieli najbardziej wskutek środków wprowadzonych na żądanie Troiki. Przedsiębiorstwa upadały głównie ze względu na wprowadzone parapodatki i liniowy podatek dochodowy.

 

Zgodnie z danymi bankingnews.gr, od stycznia do kwietnia 2012 r. 56.664 spółki zawiesiły działalność. 41.541 z nich zostało zamkniętych przez osoby fizyczne (wolni przedsiębiorcy), a 15.123 przez osoby prawne (spółki partnerskie i komandytowe).

Warto zaznaczyć, że do liczby pozamykanych przedsiębiorstw wliczono również ich oddziały.

 

Jednocześnie, świat przedsiębiorców zszokowały dane Ministerstwa Finansów wykazujące, że w ciągu dwóch lat (2009-2011) zamknięto w Grecji ponad 486 tys przedsiębiorstw. W tym samym okresie liczba nowozałożonych spółek (227 728) nie sięgnęła nawet połowy tej sumy

 

Tekst: imerisia.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE