Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Wprowadzenie nowego przepisu dla właścicieli sklepów

Grecja: Wprowadzenie nowego przepisu dla właścicieli sklepów

nowaustawadlawlascicielisklepow-ekathimerini.com

 

Właściciele sklepów są oburzeni nowym przepisem, który ma zezwalać klientom, na opuszczenie sklepu bez zapłaty za towar lub usługę (w tym za jedzenie i napoje) jeżeli odmówiono im wydania paragonu. Wprowadzając nową ustawę, Rząd Grecji chce ukrócić oszustwa podatkowe.

Przepis, który wszedł w życie w weekend, również zobowiązuje przedsiębiorców do umieszczenia tablic informacyjnych w języku angielskim i greckim informujących klientów o tej ustawie. Brak stosownych treści to 1 tys. EUR kary dla właścicieli.

Narodowa Konfederacja Greckiego Handlu (ESEE) zaproponowała w poniedziałek, aby właściciele sklepów umieścili kolejną tablicę (zupełnie inną niż rządowa) przypominającą klientom, że zostaną oskarżeni o kradzież jeśli opuszczą obiekt bez płacenia.

Prezes ESEE, Wassilis Korkidis, powiedział, że nowy przepis zachęci „naciągaczy” z całego świata do przyjazdu do Grecji w celu uzyskania dóbr lub usług bez opłat. Podkreśla również w swoim oświadczeniu, że to nielegalny handel uliczny jest większym źródłem oszustw podatkowych. Dodaje, że prawo pozwala klientom zadzwonić do władz lub wyjść ze sklepu jeśli odmówiono im wydania paragonu, ale nie do odmowy zapłaty za towar, lub usługę.

ESEE uważa, że rozwiązaniem bardziej skutecznym byłaby kontrola sklepów i przedsiębiorstw czy posiadają kasy fiskalne oraz monitoring, aby mieć pewność że paragon został wydany

Tekst: ekathimerini.com

About Anna Snopek

KOMENTARZE