Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Wrześniowy spadek eksportu

Grecja: Wrześniowy spadek eksportu

Spadek o 7% w skali roku, większy niż, jak przewidywano, 6,6%, okazał we wrześniu grecki eksport.
Dane te ujawnił Grecki Związek Eksporterów (PSE), zaznaczając, że wartość eksportu (oprócz paliw) zmniejszyła się z 1,4 do 1,3 mld EUR. Ów spadek, zgodnie z PSE, jest skutkiem zmniejszenia eksportu z Grecji do krajów UE o 6% i do innych krajów o 8,8%. Przewodnicząca PSE, Christina Sakelaridi, kolejną przyczynę widzi w rozszerzeniu się kryzysu ekonomicznego w krajach UE, jak i w niepewności co do finansowej sytuacji Grecji.

Sakelaridi zaznacza: „Ostatnie decyzje Francji co do reaktywacji gwarancji ubezpieczeniowych dla eksportu do Grecji, skok naszego kraju o 22 miejsca w światowej klasyfikacji konkurencyjności w ramach rankingu Banku Światowego, ważne porozumienia przedsiębiorców co do rozwoju Grecji jako międzynarodowego centrum tranzytowego, jak i zobowiązania rządu do zwrotu VAT w przedsiębiorstwach eksportowych, znormalizowanie transz finansowych ze strony innych krajów, kreślą zarys rozwiązań, który będzie musiał natychmiast zostać wprowadzony w Europie, a którego podstawą są trzy czynniki: solidarność, współpraca i obopólnie korzystne partnerstwo dla ponownego ożywienia europejskiej ekonomii”.

Źródło: ethnos.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE