Home / Bałkany / Grecja / Grecja: współpraca językowa z Goethe Institut

Grecja: współpraca językowa z Goethe Institut

Zastępczyni Ministra Edukacji, Evi Christofilopulu ogłosiła w miniony czwartek, że od nowego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość nauki języka francuskiego lub niemieckiego. Dodatkowo, od pierwszej klasy liceum, język niemiecki będzie nauczany jako język wyboru.

Oświadczenie to miało miejsce przy okazji podpisania umowy o współpracy pomiędzy greckim Ministerstwem Edukacji i niemieckim Goethe Institut (Instytutem Goethego). Jego celem jest grecko-niemiecka kooperacja dążąca do rozwinięcia sektora edukacji.

Umowa będzie dotyczyła 340 tys. uczniów, 2,5 tys. nauczycieli. Zapewnia ona współpracę pomiędzy obydwiema stronami w zakresie nauki języka niemieckiego dla nauczycieli. Następnie, przeprowadzone zostaną wspólnie bezpłatne seminaria językowe oraz współpraca w zakresie nauczania języka niemieckiego w greckich szkołach publicznych. Przewiduje się także wizyty przedstawicieli szkół w Instytucie Goethego oraz wizyty wzajemne (reprezentanci Goethe Institut będą gościli w greckich szkołach w ramach kursów, warsztatów, wystaw, projektów filmowych i innych wydarzeń kulturalnych).

Materiały edukacyjne Instytutu Goethego zostaną opublikowane w formie cyfrowej. Dodatkowo planuje się przyznawanie stypendiów przeznaczonych dla nauczycieli języka niemieckiego w greckim systemie edukacji publicznej.

Po podpisaniu umowy, nowy Minister Edukacji, Jorgos Babiniotis, wyrażając szczególną radość z tego faktu, zauważył, że w Grecji nie ma jeszcze językowej różnorodności, której wymaga kultura. Podkreślił, że umowa rozszerza i pogłębia zakres nauczania języków i powiedział o szczególnym wysiłku, które podjęło Ministerstwo Edukacji w tej sprawie. Na koniec oznajmił, że w krajowym dialogu na temat edukacji była prowadzona rozmowa na temat ustanowienia pewnej liczby szkół zagranicznych.

Satysfakcję wyraziła także Evi Christofilopulu, podkreślając, że nauka języków jest dla niej ważna nie tylko, ze względu na pełnioną funkcję ministerialną, ale jest istotna również dla niej, jako matki i nauczycielki:

-Walczyliśmy o naukę języków- zaakcentowała.

Instytut Goethego w Atenach, jako najstarszy, jest pionierem polityki, która łączy oba kraje-wyraził ze swojej strony prezes Goethe Institut, Bruno Gros.

 

Tekst : news247.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE