Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Wybory rozstrzygnięte

Grecja: Wybory rozstrzygnięte

Wynik wyborów zapowiada stan niepewności politycznej w Grecji. Do Parlamentu wejdzie 7 partii, przy czym żadnej z nich nie udało się uzyskać przewagi umożliwiającej samodzielne rządy.
Wyniki z godziny 12 czasu lokalnego są następujące:


Niewiele do przekroczenie 3% progu wyborczego zabrakło partii Ekolodzy Zieloni (2,93%) i LAOS (2,9%).
Dwie dotychczas prowadzące partie silnie odczuły niezadowolenie społeczeństwa z powodu wprowadzanych cięć i oszczędności. Odbiło się to zwłaszcza na socjalistach z PASOK, którzy uzyskali najgorszy wynik w całej swojej historii – aż o 30% niższy niż w trakcie wyborów w 2009 r. Partia ta zachowała popularność na Krecie, gdzie zwyciężyła w 3 z 4 okręgów wyborczych oraz w leżącym na północy okręgu Rodopy. SYRIZA zwyciężyła w 12 okręgach, zwłaszcza w centralnym rejonie Grecji – Atenach, Pireusie, Eubei i Achai. KKE zwyciężyła w okręgu wysp Samos, w pozostałych 41 najwięcej głosów uzyskała ND.
Wybory były sukcesem lewicowej SYRIZY, ale także faszyzującej partii Złoty Świt, która w 2009 roku zdobyła zaledwie 0,29% głosów, a obecnie aż 6,97%.
Budowa koalicji w tak podzielonym parlamencie może być bardzo trudna. Karol Papulias, prezydent Grecji, powinien powierzyć dziś szefowi zwycięskiej Nowej Demokracji, Antonisowi Samarasowi, stworzenie większości rządowej.
Zwycięskiej partii najbliżej do wspierającej oszczędności PASOK. Wynik wyborów oznacza jednak, że Nowa Demokracja, której zostało przyznane dodatkowe 50 miejsc, nawet jeśli stworzyłaby koalicję z PASOK, to i tak nie miałaby większości w 300-osobowym Parlamencie. Poza tym koalicja ta w związku ze sprzeciwem obywateli wobec warunków stawianych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy miałaby słabą legitymację polityczną.
Lider PASOK, Evangelos Venizelos, i szef Nowej Demokracji, Antonis Samaras, zadeklarowali otwartość na współpracę obejmującą inne partie i tworzenie rządu jedności narodowej. Zaznaczyli także możliwość renegocjacji warunków umowy kredytowej z UE-MFW, zachowując przy tym pro-europejską postawę.

„Wszyscy Grecy mają poznać siebie ponownie”, powiedział Venizelos, który przyznał, że PASOK zapłacił cenę za realizację planu walki z kryzysem.

Samaras powiedział, że będzie dążyć do utworzenia „rządu narodowego zbawienia”, aby utrzymać kraj w strefie euro i zobowiązał się do wprowadzenia zmian w umowach z zagranicznymi wierzycielami, aby doprowadzić do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Szanse znalezienia trzeciej partii, chętnej do współpracy w takiej koalicji wydają się niewielkie.
Być może nadzieją byłaby Demokratyczna Lewica, która utrzymywała proeuropejską postawę w trakcie kampanii. Jednak przywódca partii, Fotis Kouvelis, powtórzył swoje stanowisko, stwierdzając, że współpraca z ND i PASOK nie była w intencji Demokratycznej Lewicy. „Wyniki pokazują frustrację ludzi i gniew”, dodał.
Drugie miejsce w wyborach zdobyła SYRIZA. Jej lider, Alexis Tsipras, wykluczył możliwość współpracy zarówno z Nową Demokracją, jak i z PASOK, i powiedział, że jego partia postara się stworzyć koalicję partii przeciwnych memorandum UE i MFW.
Zgodnie z ordynacją wyborczą w Grecji, pierwsza partia ma trzy dni na sformowanie rządu, jeśli jej się nie uda, szanse otrzymuje druga, a następnie trzecia na liście. Porażka ND mogłaby oznaczać dojście do władzy partii sceptycznych względem Unii i poważnie zachwiać stabilnością eurolandu. Odejście od programu oszczędnościowego może wiązać się ze wstrzymaniem pomocy finansowej, a w konsekwencji bankructwem kraju.
Jeśli żadnej z partii nie uda się stworzyć większości, nowe wybory będą rozpisane prawdopodobnie 17 czerwca.
Niepewne losy polityczne odbiły się na wynikach rankingów finansowych. W komentarzu porannym agencja Beta Securities S.A. zapowiada: „Rynek będzie niestabilny z powodu niestabilności politycznej wyników wyborów. Dzisiaj spodziewamy się negatywnego otwarcia, ponieważ żadna partia (lub kombinacji stron) nie były w stanie zapewnić sobie 151 miejsc” (dających przewagę w parlamencie- przyp.tłum.).
Również specjaliści z Citigroup ostrzegają, prognozując 50% do 75% szans wyjścia Grecji ze strefy euro w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.

Źródło: ekathimerini.com, national12.ekloges.dolnet.grtovima.grelkosmos.grekathimerini.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE