Home / Bałkany / Grecja / Grecja : wzrost zachorowań na malarię

Grecja : wzrost zachorowań na malarię

 

 

 

 

W 2010 roku w Lakonii 35 osób spośród 101 zarażonych umarło z powodu Gorączki Zachodniego Nilu, a cały region został zakwalifiowany przez Europejską Organizację ds. Kontroli Chorób jako niebepieczny. Obecnie zachorowania na tę chorobę oraz na malarię występują w różnych częściach kraju, także w Attyce (ze względu na wilgotny klimat i występowanie bagien malaria była obecna przez wiele setek lat w greckiej Macedonii, ale nie w Attyce – przyp.red.) , co wywołuje niepokój wśród ludności. Dziesiątki przypadków nowych zachorowań odnotowano w okolicach Sparty, wśród zarażonych znalazło się niespełna dwuletnie dziecko i wiele dzieci w wieku przedszkolnym.

Minister Zdrowia podaje, że choroba przybyła wraz z imigrantami z Pakistanu i roznoszona jest przez komary. Poseł prawicowej partii LA.O.S., Tanasis Plewris, twierdzi, że Minister powinien odnieść się w swojej wypowiedzi do dyrektywy Europejskiej Organizacji ds. Kontroli Chorób (ELCD) zakazującej państwom członkowskim Unii przyjmowania osób pochodzących z Lakonii. Zakaz ten trwa od 11 listopada 2011 roku. Obywatelom unii odradza się także miejsc określonych jako niebezpieczne pod względem epidemiologicznym.

Działalność Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KEELPNO) nie przyniosło pożądanych rezultatów, a sytuacja pozostaje ciężka – w obawie przed deportacją wielu imigrantów unika wykonania testów

Tekst: news247.gr, tłum. i red. Justyna Tyrpa

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE