Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Grecja: Zainstalowano nowe urządzenie wykrywające aktywność kaldery Santorynu

Grecja: Zainstalowano nowe urządzenie wykrywające aktywność kaldery Santorynu


Nowe urządzenie, które będzie wykrywało aktywność kaldery wulkanu na Santorini, zostało umieszczone na dnie morza. Zdaniem środowiska naukowego, rozwiązanie to znajduje się w czołówce światowej pod względem technologii. Będzie ostrzegało władze w przypadku niepokojących ruchów tektonicznych.

Umieszczenie urządzenia na dnie morza, w północnej części kaldery, w najgłębszym miejscu (głębokość 389 m), zajęło 10 dni grupie naukowców z Grecji, Francji oraz Hiszpanii. Mechanizm został umieszczony przy użyciu dwóch specjalnych statków należących do Greckiego Centrum Badań Morza.

Jest on wyposażony w przyrządy będące w stanie ocenić strukturę dna morskiego oraz zmierzyć jego temperaturę, dzięki czemu naukowcy mają lepszą możliwość przyjrzenia się aktywności wulkanu.

Dimitris Sakellariu, szef programu, powiedział, że pierwsze sygnały pozyskane z urządzenia wskazują, że wulkan ma bardzo ograniczoną działalność. Zauważył również, że zamontowanie urządzenia powinno nastąpić już dawno

Tekst: greekreporter.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE