Home / Gospodarka / Energetyka / Grecja: Zakłady przemysłowe żądają obniżki cen gazu ziemnego
gaz-newmoney.gr

Grecja: Zakłady przemysłowe żądają obniżki cen gazu ziemnego

Grecki Związek Przemysłowych Konsumentów Energii (EBIKEN) w swym dzisiejszym obwieszczeniu żąda, aby grecki koncern gazowy DEPA natychmiast rozpoczął negocjacje z Gazpromem w sprawie redukcji kosztu importu rosyjskiego gazu.

 EBIKEN powołuje się na niedawne słowa wiceprezesa Gazpromu, Aleksandra Miedwiediewa, według których najwięksi europejscy klienci Gazpromu (E.on, GDF Suez, ENI i inni), po negocjacjach, otrzymali zwroty kosztów rzędu 3,3 mld USD za 2012 r. oraz obniżki cen w przypadku kontraktów długoterminowych na 2013 r., które szacowane są na 800-900 mln USD.

„Tymczasem w naszym kraju, cena gazu ziemnego dla zakładów przemysłowych wzrosła stopniowo przez cztery ostatnie lata o 80%, a dziś jest o 40% (przed nałożeniem podatków) wyższa od średniej ceny w Europie”, zaznacza EBIKEN i żąda obniżek cen, przynajmniej średnich europejskich, oraz zrównania ceny gazu ziemnego dla przemysłu do poziomu, który utrzymują producenci energii elektrycznej.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE