Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Zamknięto ponad 1 400 przedsiębiorstw przemysłowych w Salonikach

Grecja: Zamknięto ponad 1 400 przedsiębiorstw przemysłowych w Salonikach

W bieżącym roku, w przeciągu zaledwie dziewięciu miesięcy, poza aktywnym działaniem znalazło się ponad 1 400 przedsiębiorstw przemysłowych w prefekturze Salonik (1 445 w 2011 r.). Zakłady te zostały wykreślone z rejestru Izby Przemysłowej Salonik w okresie od stycznia do września. Ich większość (919 wobec 835 w ub. roku), jako przyczynę zamknięcia, podała nierentowną działalność, a tylko 16 ogłosiło upadłość. Wielkim przegranym znów okazały się firmy jednoosobowe- w okresie dziewięciu miesięcy 1 125 z nich musiało przerwać działalność.

Rozczarowuje też liczba przedsiębiorstw, które dokonały wpisu. W omawianym okresie do rejestru dołączyło 517 spółek, czyli o niemal 80 mniej w skali roku (-13%).

„Niepokojąca sytuacja, która panuje na rynku, najmocniej odbija się na tych danych”, zaznacza prezes Izby Przemysłowej Salonik, Panagiotis Papadopulos, podkreślając, że „jedyne działanie rządu to narzucanie bezlitosnych podatków na wszystkich bez wyjątku. Środki oszczędnościowe muszą mieć przecież jakąś granicę”. Prezes dodaje: „jeśli polityczne decyzje nie zostaną podjęte, i jeśli nie przeprowadzi się istotnej i poważnej negocjacji z partnerami-kredytodawcami, w sprawie, że o ile założenia, które zostały narzucone, nie będą mogły się zmaterializować, kraj będzie pogrążał się w stagnacji”. Zdaniem Papadopulosa, niedopuszczalne są cięcia płac i narzucanie stopy podatkowej w wys. 35%, liczonej od pierwszego euro, oraz zero ulg podatkowych dla wolnych przedsiębiorców”.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE