Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Grecka baklawa Obamy i turecka nań odpowiedź

Grecka baklawa Obamy i turecka nań odpowiedź

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewne nie spodziewał się w jakie kłopoty wprowadzi Grecję i Turcję z powodu jednego sezamowego ciasteczka.

Wszystko zaczęło się podczas uroczystości Święta Narodowego w dniu 21 marca, w Białym Domu, gdzie Prezydent Barack Obama wyraził zachwyt degustując „grecką baklawę” [deser rozpowszechniony w krajach arabskich, w Turcji oraz na Bałkanach. Gr: baklawas – przyp.red.]. Grecka kucharka, która przygotowywała posiłki dla pary prezydenckiej i około 300 gości w Białym domu, z okazji obchodów rocznicy greckiej rewolucji 25. marca, jako szef kuchni, przygotowała menu składające się z greckich potraw takich jak: spanakopita, musakas, sałatka grecka, gołąbki w liściach winorośli (dolma) i różnych deserów, w tym baklawy.

Baklawa zachwyciła Prezydenta tak bardzo, iż napisano o tym w jednym z grecko-amerykańskich czasopism. To z kolei spowodowało oburzenie w Turcji, gdzie baklawa uznawana jest za deser stricte turecki, choć – jak wiadomo – jest produktem z Azji Środkowej, a wielbicieli ma także w Grecji i poza nią.

Obecnie Turcja stara się uzyskać patent na salonicki precel –  03. kwietnia szef Stowarzyszenia Ciastkarzy w Stambule złożył wniosek do właściwej Izby (ISTESOB) by podjąć odpowiednie działania i chronić ich narodową „przekąskę”.

– Nie pozwolimy, by Grecy zabrali nam precle – powiedział szef ISTESOB dla tureckiego „Zaman”, i dodał, że Grecy przedstawiają tureckie potrawy jako swoje.

Zeki Samir Özdemir, który zajmuje się produkcją precli, powiedział, że konieczne jest zagwarantowanie „znaku towarowego” dla narodowego tureckiego jedzenia, ponieważ zdarzają się nieporozumienia w tej kwestii. Dodał ponadto, że precel jest śniadaniem, obiadem i kolacją ubogiego Turka i ma wyjątkowo wysokie spożycie: niezależnie od wieku, płci czy statusu ekonomicznego i społecznego konsumenta.

 

Tekst : inews.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE