Home / Gospodarka / Handel / Grecka produkcja rolna dla Niemiec

Grecka produkcja rolna dla Niemiec

Greckie szparagi nie są zbytnio popularnym warzywem na rynku krajowym, ale podbiły rynki europejskie skutecznie przebijając silną konkurencję innych krajów. Prawie cała ilość produkcji greckich szparagów jest pakowana i eksportowana na rynki niemieckie.

2011 rok był rokiem zmniejszonej produkcji szparagów w północnej Grecji, czego przyczyną były zbyt wysokie temperatury. Plantatorzy patrzyli jak cena ich produktu spada do 0,70 euro za kilogram. Jednak pierwsze dane z tego roku prognozują urodzaj i korzyści dla plantatorów.

W ostatnich latach uprawa szparagów nie rozwija się tak dynamicznie jak w latach 80 i 90. Mimo to, bardzo ważne jest, że kontynuowana jest jej produkcja, gdyż rynek krajowy wykazuje duże granice rozwoju. Plantacja szparagów jest w stanie zapewnić zadowalający dochód pomimo względnie wysokich kosztów. Zysk z jednego ara może osiągnąć około 1500 euro.

Greckie szparagi są bardzo atrakcyjne dla rynków europejskich. Cena ich sprzedaży na rynkach zagranicznych zależy przede wszystkim od jakości produktu i okresu jego dostępności

 

Tekst: ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE