Home / Bałkany / Grecja / Grecki demon w F1
enet.gr

Grecki demon w F1

Ich największym marzeniem jest, by któregoś dnia pracować u boku Rossa Brawna, Christiana Hronera czy Stefano Domenicalliego. Młodzi reprezentanci Grecji i Cypru – przyszli mechanicy, businessmani i designerzy – pojechali do Teksasu, aby wziąć udział w finałowej fazie uczniowskiego konkursu, zorganizowanego w ramach programu F1 w Szkołach.

W sumie 39 zespołów z 23 państw świata zostało zaproszonych do udziału w finałach, które rozpoczęły się 8 listopada w Austin, stolicy stanu Teksas. Międzynarodowy konkurs jest jedną z imprez towarzyszących wyścigowi Grand Prix Stanów Zjednoczonych Formuły 1. Grecję reprezentują dwa zespoły, które najlepiej spisały się w krajowych eliminacjach: Speed Deamons (Ateny – Palini) oraz Ground Force Project (Ateny – Peristeri). Cypryjczycy natomiast mogą zaciskać kciuki za zespoły Ultrasonic Hawks (Leukozja) i Six & Plus (Larnaka).

Programem F1 w Szkołach objętych jest około 17 000 uczniów w wieku od 9 do 19 lat z 30 państw. Lokalne eliminacje do konkursu i krajowe finały corocznie organizowane są przez ministerstwa edukacji w większości zrzeszonych krajów. W zawodach biorą udział zespoły liczące od 3 do 6 uczniów. Każdego roku najlepsi mogą liczyć na zaproszenie do udziału w międzynarodowym finale, podczas którego zostaje wyłoniony ostateczny zwycięzca.

Zadanie uczestników polega na zaprojektowaniu, a następnie budowie z drewna balsy niewielkich modeli bolidów Formuły 1. Zdecydowana większość uczniów uważa, że udział w zawodach pomaga im rozwinąć umiejętności pracy zespołowej. Dwóch na trzech wiąże swoją przyszłość z branżą technologii, wielu widzi się jako przyszłych mechaników F1. Wbrew stereotypom, konkursem nie interesują się jedynie chłopcy – 35% wśród biorących udział stanowią uczennice.

Finały w Teksasie potrwają do 13 listopada.

Źródło: enet.gr

KOMENTARZE