Home / Społeczeństwo / Grecki film po raz kolejny nagrodzony na festiwalu

Grecki film po raz kolejny nagrodzony na festiwalu

„Alpy” Jorgosa Lanthimosa [reżyser znanego w Polsce z filmu „Kieł”/”Dogtooth” – przyp.red.] otrzymały najwyższą nagrodę podczas 5. Festiwalu Filmowego w Sydney, który odbył się w niedzielę. Otrzymanie nagrody w wysokości 60 tys. dolarów australijskich ogłosiła przewodnicząca jury, Rachel Ward.

„Alpy” to mieszanina patosu, czarnego humoru i napięcia. Film jest pięknie skrojonym, pełnym absurdu studium władzy i tożsamości: inteligentnym i pełnym emocji kinem wypowiedzianym przez ważny, nowy głos greckiego kina – powiedziała reżyserka i aktorka.

Film opowiada historię czterech osób: pielęgniarki, ratownika, gimnastyczki i jej trenera, które utrzymują się z bycia „dublerami” zmarłych. Scenariusz pióra Lanthimosa i Eftymisa Filippu otrzymał w ubiegłym roku Złotą Osellę za najlepszy scenariusz podczas 68. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film startował wówczas również w konkursie głównym o Złotego Lwa.

Poprzedni film Lanthimosa, „Dogtooth” był wyświetlany na festiwalu w Cannes w 2009 roku.

Przy okazji można nadmienić, że dokument „Sayome” Nikosa Dajandasa otrzymał niedawno Grand Prix podczas międzynarodowego festiwalu URTI w kategorii film dokumentalny autorski. Informację tę podano 11. czerwca podczas festiwalu Filmów Telewizyjnych w Monte Carlo. Film został wybrany spośród 255 dokumentów przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Claude’a Lelouche’a

 

Źródło: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE