Home / Bałkany / Grecja / Grecki minister spraw zagranicznych z oficjalną wizytą w Macedonii
nikos-kotzias-70677507

Grecki minister spraw zagranicznych z oficjalną wizytą w Macedonii

Grecki minister spraw zagranicznych, Nikos Kodzias, 24 czerwca br. odwiedzi Macedonię. Podczas oficjalnej wizyty ma podać szczegóły na temat proponowanych sposobów budowania zaufania między oboma państwami, o czym poinformował już podczas spotkania w Atenach z Fatmirem Besimim, ministrem ds. integracji europejskiej Republiki Macedonii. Wówczas nie chciał jednak podać szczegółów do wiadomości publicznej.

Macedońskie media zastanawiają się tymczasem, czy rządy nowego ministra (Kodzias pełni tę funkcję od stycznia) wpłyną na polepszenie relacji między Grecją i Macedonią, a także czy będą znacząco odbiegać od działań podejmowanych przez jego poprzedników. Z jednej strony bowiem grecki minister mówi o konieczności budowania zaufania między oboma państwami, zapowiada wizytę w Macedonii oraz spotkanie z macedońskim ministrem spraw zagranicznych, Nikolą Poposkim – jako przedstawiciel greckiego państwa, a nie międzynarodowych organizacji jak robili to jego poprzednicy (podczas spotkania z Fatmirem Besimim na budynku ministerstwa spraw zagranicznych wywieszona została także macedońska flaga), z drugiej jednak wcześniejsze postulaty Kodziasa mogą świadczyć o tym, że zmiana ta jest tylko pozorna. Żądał on na przykład zniesienia Umowy przejściowej, zmiany greckiej polityki wobec Serbii (gdy ta uznała Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą), twierdził również, że spór dotyczący nazwy państwa zamiast na forum międzynarodowym powinien zostać rozstrzygnięty w wewnętrznej dyskusji między Macedończykami i Albańczykami. Jego obecna postawa, według macedońskich komentatorów, daje jednak nadzieje na zmianę. Nieco innego zdania jest były minister ds. integracji europejskiej, Ivica Bocevski, który nie spodziewa się wiele po wizycie greckiego ministra spraw zagranicznych. Mimo to i on wierzy, że może być ona początkiem normalizacji stosunków między oboma państwami i przyczyni się do przezwyciężenia sporu o nazwę.

Źródła: alfa.mk, makdenes.org, novamakedonija.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE