Home / Bałkany / Grecja / Greckie Ministerstwo Edukacji planuje zapewnić szkołę dzieciom uchodźców
Fot.: Voja Gleichgewicht
Fot.: Voja Gleichgewicht

Greckie Ministerstwo Edukacji planuje zapewnić szkołę dzieciom uchodźców

Według planów greckiego Ministerstwa Edukacji dzieci uchodźców, którzy zostaną w kraju będą włączone do lokalnego systemu edukacji i zaczną uczęszczać do szkół w miejscach, w których przebywają ich rodziny. Dzieci będą zatem przypisane do rejonu i nie będą podlegały specjalnej ścieżce edukacyjnej. Plan ten oparty jest na programie integracji uczniów wdrożonym w latach ’90 wobec tysięcy małych Albańczyków, którzy wraz z rodzicami wyemigrowali wówczas do Grecji.

Plan Ministerstwa obejmuje utworzenie klas w ośrodkach przyjęć uchodźców. W konsekwencji, dzieci otrzymają nie tylko schronienie i żywność, ale również naukę podstaw greki i podstawy adaptacyjne tak, aby łatwiej im było odnaleźć się później w lokalnych szkołach. Te spośród dzieci, co do których wiadomo, że opuszczą Grecję i zostaną skierowane do Europy Zachodniej, po rejestracji odbędą naukę podstaw języka niemieckiego. Mediatorami będą początkowo nauczyciele posługujący się językiem angielskim. Będą oni będą pośredniczyć między greckim społeczeństwem a społecznościami uchodźczymi oraz imigranckimi ucząc dzieci języka oraz realiów lokalnej kultury.

Minister Edukacji Nikos Filis zaprezentował powyższy plan kilka dni temu podczas brukselskiej Konferencji Ministrów Edukacji – spotkał się z pozytywnymi reakcjami ze strony swoich odpowiedników z krajów UE.

Na stronach greckiego Ministerstwa Edukacji, Badań i Spraw Religijnych znajduje się również odezwa ministra Filisa do narodu greckiego. Minister przypomina, że w 1922 aż 1,5 milionów Greków było uchodźcami z Azji Mniejszej. Tym samym wysuwa paralelę pomiędzy losem Greków, a obecną sytuacją Syryjczyków i innych narodów bliskowschodnich uciekających przed wojną, ubóstwem i procesami geopolitycznymi.

Filis w tekście nawołuje do przyjęcia uchodźców w ludzki sposób, a w ramach podsumowania cytuje słowa Odiseasa Elitisa, greckiego noblisty: ‘’Μοίρα των αθώων, είσαι η δική μου η Μοίρα’ – „Losie niewinnych, jesteś moim Losem”.

źródła: greekreporter, greckie Ministerstwo Edukacji, Badań i Spraw Religijnych

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE