Home / Bałkany / Grecja / Greckie produkty trafiają aż do Singapuru – grecki eksport w szczegółach

Greckie produkty trafiają aż do Singapuru – grecki eksport w szczegółach

Według gazety Kathimerini, w ostatnim czasie nastąpiły znaczące zmiany na liście miejsc docelowych dla greckich produktów eksportowych. Tradycyjni klienci, tacy jak Niemcy, spadają na niższe pozycje, ich miejsce zaś zajmują nowi, jak na przykład Singapur.

Jak podaje gazeta, największym odbiorcą greckich produktów w 2011 roku (dane nie obejmują produktów naftowych), w oparciu o analizę i przetwarzanie danych, które zebrało Greckie Stowarzyszenie Eksporterów (PSE), były Włochy. „Pobiły” one Niemcy po raz drugi (pierwszy raz w 2008 roku). Importowały greckie produkty o wartości 2.123 mld euro (suma odpowiadająca 9,35% łącznego greckiego eksportu w 2011 roku). 9,71% eksportu Grecji do Włoch to świeże lub konserwowane ryby, jak i produkty greckiej akwakultury, dominujące na rynku Morza Śródziemnego.

Na drugim miejscu znajduje się Turcja, która wskoczyła na nie z miejsca szóstego, które zajmowała w 2010 roku. Turcja importuje z Grecji produkty o wartości 1.776 mld euro, co stanowi 7,82% ogółu jej importu. Do Turcji Grecja eksportuje głównie polipropylen, płyty aluminiowe, rury, wełnę i bawełnę. Przemysł włókienniczy w Grecji nie ma zbyt wielkiego zainteresowania i rozwija się bardzo powoli.

Trzecim produktem eksportowanym do Włoch jest olej z oliwek, który sąsiedzi normalizują, a produkt głównie eksportowany do Bułgarii to cukier.

W 2011 roku Niemcy znalazły się na trzecim miejscu, z greckim eksportem sięgającym 1,763 mld euro. Głównym eksportowanym greckim produktem do Niemiec są lekarstwa (jako efekt równoległego eksportu), płyty aluminiowe, sery (głównie feta), morele, wiśnie, brzoskwinie, pakowane owoce, winogrona i wino.

Na czwartym miejscu, na które spadł z zajmowanego w 2010 roku, trzeciego miejsca, znajduje się Cypr, który importuje z Grecji produkty o wartości 1,37 mld euro. Na Cypr Grecja wysyła głównie urządzenia telefoniczne, pręty z żelaza lub stali, lekarstwa, wodę butelkowaną i asfalt. Natomiast na piątym miejscu znajdują się statki dostawcze do państw trzecich, których eksport odnotował znaczący skok w porównaniu do roku 2010 (znajdowały się wtedy na 13 miejscu), z wartością eksportową dochodzącą do 1,35 mld euro, co stanowi 5,97% całości greckiego eksportu.

Wartość greckiego eksportu do USA w 2011 roku wyniosła 1,23 mld euro, ze znaczącym wzrostem 81% w porównaniu do 2010 roku. Według oficjalnych danych, do USA Grecja eksportuje głównie pakowane warzywa, „poufne” produkty, części samolotów, rury do rurociągów, płyty aluminiowe i samoloty. Zawartość produktów poufnych jest tajemnicą, uczestnicy rynku podkreślają, że w większości przypadków jest to broń, leki, ale i produkty technologii opatentowanej

 

Tekst: news247.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE