Home / Bałkany / Grecja / Greckie przedsiębiorstwa inwestują w technologie informacyjne
informatyka-kathimerini.gr

Greckie przedsiębiorstwa inwestują w technologie informacyjne

Greckie przedsiębiorstwa są zainteresowane inwestycjami w najnowsze technologie informacyjne, jak wynika z badań przeprowadzonych przez  Obserwatorium ds. Reformy Administracyjnej Społeczeństwa Informacyjnego, w ponad 1800 greckich przedsiębiorstwach, należących do ważnych sektorów gospodarki.

Oto główne wnioski wypływające z analizy:

- Pomimo niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, 36,8% przedsiębiorstw zainwestowało w 2011 r. w technologie informacyjne;

- Połowa przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest więcej niż 10 osób, zainwestowała w technologie informacyjne w 2011 r. Sektor wydawniczy i poligraficzny, jak i branża pośrednictwa finansowego, przedstawiły najwyższe wartości wskaźnika inwestycji w IT (53% i 51,7%, odpowiednio). Za nimi uplasowały się: usługi dla przedsiębiorstw (46%), produkcja substancji chemicznych (46%), branża spożywcza (42%), transport i sektor budowlany (po 40%);

- 3/4 przedsiębiorstw, które w 2010 r. zainwestowały w technologie informacyjne, przeznaczyło na ten cel taką samą lub większą część swojego rocznego budżetu w 2011 r.

Modernizacja infrastruktury podstawowej, automatyzacja procesów biznesowych i zmniejszenie kosztu pracy to główne powody, którymi kierują się przedsiębiorstwa, inwestując w IT. Tym samym, kapitały inwestycyjne są przeznaczane na integrację oprogramowania, sprzętu i aplikacji (28,4%) oraz na rozwój infrastruktury podstawowej (22%). Równie ważne są inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o zmniejszenie kosztu zużycia energii.

To samo badanie pokazało, że przedsiębiorstwa są „wystarczająco” lub „bardzo” usatysfakcjonowane z powodu integracji nowych technologii ze swoją działalnością. Technologie te dostarczają znaczących korzyści, takich jak automatyzacja pracy czy wzrost produkcyjności.

Źródło: kathimerini.gr

About Rita Winiarska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidad de Alicante. Miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego, co greckie. W wolnych chwilach czyta, pisze, tłumaczy i szlifuje języki.
KOMENTARZE