Home / Gospodarka / Energetyka / Greckie złoża węglowodorów w centrum zainteresowania

Greckie złoża węglowodorów w centrum zainteresowania

Osiem z największych na świecie firm zajmujących się badaniami sejsmicznymi wyraziło chęć zainwestowania sumy około czterdziestu mln dolarów na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w Grecji. Jest to bardzo pozytywny sygnał, dający wiele optymizmu dla walczącego o ożywienie gospodarcze kraju.

Ministerstwo Energetyki potwierdziło w piątek, że ofertę prowadzenia badań sejsmicznych i geologiczne złożyły: ION Geophysical, TGS-NOPEC, Dolphin Geophysical, Petroleum Geo-Services (PGS), CGGVeritas, Spec Partners, Spectrum Geo Ltd i Fugro Multi Services Client. Poszukiwaniem miałyby być objęte tereny w czterech obszarach zachodniej i południowej Grecji, m.in. południowej Krety i Morza Jońskiego.

Zainteresowanie pierwszym etapem przetargu, polegającym na składaniu wiążących ofert, przekroczyło wszelkie oczekiwania, zarówno pod względem liczby oferentów, jak i ich profili. Powszechną praktyką przy tego typu inwestycjach jest udzielanie bezpośrednich koncesji. Maniatis i jego współpracownicy z Ministerstwa Energetyki, dążąc do pełnej przejrzystości, zdecydowali się na otwarty przetarg. Wiązało się to z ryzykiem małej liczby zgłoszeń, nie oczekiwano więcej niż trzech, czterech propozycji. Wynik zaskoczył wszystkich. Tak duża liczba ofert w licytacji badań dobrze wróży przetargom na kolejne etapy wierceń. Ilustruje to ogólną chęć światowego przemysłu naftowego do wzięcia udziału w eksploatacji niezbadanych rezerw greckich.

W wypowiedzi dla Kathimerini, zastępca ministra energetyki Janis Maniatis, który prowadzi działania rządu mające na celu wykorzystanie mineralnego bogactwa kraju, powiedział, że „złożenie wiążących ofert na przetarg to istotny sygnał zarówno dla kraju jak i partnerów zagranicznych w zakresie perspektyw otwarcie greckiej gospodarki.”

Ministerstwo Energetyki ogłosiło z dumą sukces przedsięwzięcia, a wiceminister Maniatis pełen satysfakcji przekazał wiadomość do Pałacu Prezydenckiego. Budzi ona  duże nadzieje podsycane przez pozytywne wyniki podobnych badań na Cyprze i w Izraelu, a także liczne oczekiwania, ponieważ jest to pierwsza od 15 lat tak duża inwestycja na greckim rynku ropy.

Do końca kwietnia komisja ministerialna powinna wybrać jedną lub dwie z ośmiu ofert. Firma która wygra przetarg pokryje koszty badań z własnych źródeł. Pierwsze wiercenia maja odbyć się jeszcze w 2012 roku, a przychody z eksploatacji złóż ropy naftowej są spodziewane przed końcem dekady, prawdopodobnie po siedmiu latach, wiąże się to jednak z zainwestowaniem kilku miliardów dolarów. Pierwszych zysków dla państwa oczekuje się po zakończeniu badań sejsmicznych i zamortyzowaniu kosztów przez firmę prowadząca. Wyniki badań będą sprzedane rynku firm wiertniczych.

Maniatis na początku minionego tygodnia ogłosił, że szacunkowe zyski dla państwa to ok 10-15 mld euro, w zależności od ilości i jakości złóż.

Poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w Grecji mogą nie tylko zwiększyć przychody kraju, ale również częściowo uniezależnić go od pochłaniającego miliardy euro rocznie importu

Tekst: ekathimerini.gr, ekathimerini.com, periothiko.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE