Home / Gospodarka / Inwestycje / Grecko-macedońska współpraca: burmistrzowie Salonik i Bitoli podpisali umowę

Grecko-macedońska współpraca: burmistrzowie Salonik i Bitoli podpisali umowę

Vladimir Taleski i Janis Butaris podpisali deklarację o współpracy wzajemnej i partnerskim pozyskiwaniu funduszy europejskich w ramach projektu „Przemysły kulturowe” finansowanego przez programy unijne INTERREG oraz IPA (adriaticipacbc.org)

Obydwaj burmistrzowie spotkali się w biurze Butarisa w Salonikach 23. maja b.r. , gdzie w obecności innych organizacji partnerskich panowie omawiali zagadnienia z dziedziny kultury, turystyki, nowych technologii oraz edukacji.

– Szeroko otwieramy nasze podwoje. Możemy współpracować ze sobą w rozmaitych dziedzinach i dlatego wkrótce przygotujemy osobną, jasną strategię tejże współpracy. Pomimo wszystkich różnic politycznych, które dotyczą obydwu krajów, nasze dwa bratnie narody łączą więzi, które powinny się rozwijać i nie może ich tłamsić polityka – powiedział Butaris.

Gmina Bitola nawiązała przyjacielskie relacje z kilkoma greckimi miastami już dawno temu: np. Floriną, Edessą, Kastoria i Kozani, a także z jedną z gmin salonickich. 23. maja burmistrz Bitoli, Taleski, złożył pierwszą bezpośrednią, oficjalną wizytę w Salonikach.

– Nasz wspólny projekt wniesie świeżość do stosunków pomiędzy naszymi krajami – poprzez program,który przygotowujemy i który zrealizujemy. Współpraca pomiędzy Salonikami i Bitolą służy polepszeniu życia obywateli Macedonii oraz Grecji, a absurdalny konflikt pomiędzy krajami, jak wierzymy, zostanie pokonany i uda się go skierować w pozytywną stronę – powiedział Taleski.

Burmistrz Bitoli zapoznał Butarisa z możliwościami inwestowania w strefie przemysłowej „Żabeni”. Obecnie oczekuje się, że kolejne wzajemne wizyty odbędą się w połowie lipca. Pierwszy projekt obydwu miast będzie związany z poszerzeniem i pogłębieniem współpracy grecko-macedońskiej

 

Źródło: kurir.mk

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE