Home / Gospodarka / Energetyka / Groźby Iranu są realnym zagrożeniem dla greckiej gospodarki

Groźby Iranu są realnym zagrożeniem dla greckiej gospodarki

Poniedziałkowa wypowiedź szefa irańskiego koncernu naftowego NIOC, Ahmada Ghalebaniego, o możliwości wstrzymania sprzedaży ropy naftowej do kolejnych krajów europejskich jest szczególnie niekorzystna dla Włoch, Hiszpanii i Grecji, które są głównymi importerami irańskiego surowca.

Grecki Minister Energetyki Jorgos Papakonstantinu stwierdził w poniedziałek, że głównym problemem Aten w kwestii zabezpieczenia kraju jest dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w ropę. Dodał, że olej z Iranu obejmuje około jedną trzecią zapotrzebowania kraju.

Zastąpienie irańskiej ropy nie będzie łatwe, ponieważ greckie rafinerie nie mają dostępu do dodatkowego finansowania, które pozwoliłoby na wzrost importu z innych krajów. Nawet gdyby udało się zdobyć odpowiednie fundusze, taki wydatek pociąga za sobą znaczny wzrost stawek paliwa dla konsumentów i przedsiębiorstw, co w walczącej z kryzysem Grecji może mieć poważne konsekwencje.

Od początku roku ceny wzrosły nie mniej niż o 11% dla wszystkich typów paliw. Konsumenci płacą średnio 1,75 euro za litr benzyny bezołowiowej i 1,05 euro za litr oleju opałowego. Najwyższe ceny można znaleźć na Krecie (1,92 euro za litr bezołowiowej).

Ministerstwo Rozwoju podaje, że jak na razie nie są planowane żadne środki kontroli cen. Twierdzi także, że wzrost byłby większy, gdyby stacje benzynowe nie neutralizowały podwyżek w celu utrzymania popytu. Źródła podają, że sprzedawcy, aby przetrwać, faktycznie tłumią swoje zyski poniżej 9 centów za litr. Pomimo tego, zapotrzebowanie na paliwa do pojazdów mechanicznych (benzyna i olej napędowy) w ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku spadło aż o 30% w Atenach i Salonikach i o 50% w pozostałych częściach kraju. Dalsze podwyżki mogą doprowadzić do zamknięcia wielu stacjach benzynowych, a w konsekwencji firm handlowych.

Tekst: www.ekathimerini.com, tłum. i red. Irmina Maleszewska

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE