Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Gwałtowny wzrost produkcji złota w Turcji

Gwałtowny wzrost produkcji złota w Turcji

Złoto - stargazete.com

Turcja zamierza uplasować się w czołówce 15 największych producentów złota w ciągu najbliższych 3 lat. Jest to realny plan, zwłaszcza że Turcja właśnie pobiła swój rekord wszech czasów pod względem wydobycia złota. W 2012 r. wyprodukowano 29,5 t kruszca, generując zysk w wysokości 1,7 mld USD, poinformował przewodniczący Stowarzyszenia Poszukiwaczy Złota Ümit Akdurb.

Produkcja złota w Turcji znacznie wzrosła w ostatnich latach z zaledwie 1,4 t w 2002 r. Kraj zainwestował 2 mld USD w wydobycie złota w ostatnich 2 dekadach, z czego 630 mln USD wydano na badania, a pozostałe 1,4 mld USD przeznaczono na obiekty górnicze i zarządzanie nimi. Dane dotyczące produkcji są wciąż raczej małe w porównaniu do potencjału Turcji w górnictwie złota. W tej chwili wykorzystuje się nie więcej niż 15% rezerw.

W kraju aktywnych jest 9 przedsiębiorstw górniczych wydobywających złoto, a w ciągu najbliższych 10 lat ma powstać 10 nowych firm, tak by zwiększyć całkowitą liczbę do 20.

Turcja jest jednym z czołowych konsumentów złota, ale krajowa produkcja jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb. Metal szlachetny jest jednym z najbardziej popularnych prezentów na wyjątkowe okoliczności, takie jak zawarcie związku małżeńskiego. W ciągu ostatnich 18 lat kraj importował rocznie średnio 150 t złota, wydając ok. 8 mld USD. Akdur oczekuje, że w 2013 r. uda się wydobyć 33 t cennego kruszca.

Turcja sprzedała złoto o wartości 6,5 mld USD do Iranu, a także warte 4,2 mld USD do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w okresie od stycznia do listopada 2012 r. Turcja jest największym producentem złota w Europie. Na świecie prym wiodą Chiny, a za nimi odpowiednio Australia i USA.

Źródło: haber.stargazete.com, dunyabulteni.net

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE