Home / Bałkany / BiH / Haga: Ratko Mladić odmówił składania zeznań w procesie Radovana Karadžicia
ocdn.eu-ratko_mladic

Haga: Ratko Mladić odmówił składania zeznań w procesie Radovana Karadžicia

28 stycznia br. w Hadze odbyło się posiedzenie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, podczas którego Ratko Mladić miał zeznawać w sprawie byłego prezydenta Republiki Serbskiej, Radovana Karadžicia. Były dowódca oddziałów Wojska Republiki Serbskiej został wezwany przez Karadžicia na świadka obrony. Adwokat Mladicia, Branko Lukić, próbował jeszcze we wtorek przekonać sędziów, że stan zdrowia jego klienta uniemożliwia mu składanie zeznań. Według niego Mladić cierpi na zaburzenia pamięci, nie jest w stanie odróżnić prawdy od fikcji i może wymyślać pewne fakty, żeby zapełnić luki. Stwierdził także, że Lukić wysunął wniosek o ponowne zbadanie stanu zdrowia Mladicia przez zespół ekspertów. Doradca prawny Karadžicia, adwokat Peter Robinson, podkreślił, że Mladić jest jedyną osobą, która wie co się wydarzyło podczas wojny w BiH, dlatego Karadžić prosi go o złożenie zeznać mimo złego stanu zdrowia. Sąd odrzucił wnioski Lukicia, argumentując, że decyzja ta nie narusza praw Mladicia, a stan jego zdrowia pozwala na zeznawanie.

Mladić początkowo odmawiał złożenia przysięgi i odpowiedzi na pytania. Chciał jedynie przeczytać napisane przez siebie oświadczenie, jednak sąd nie wyraził na to zgody. Były dowódca wojsk RS powiedział, że nie uznaje Haskiego Trybunału, który rzuca fałszywe oskarżenia, nazwał go „szatańskim sądem” i stwierdził, że na niego jako osobę, jego zdrowie i serbski naród jest wywierana presja. Po wielokrotnych upomnieniach Mladić złożył przysięgę i zgodził się zeznawać i poprosił o przyniesienie sztucznej szczęki, którą zostawił w celi. Po 20-minutowej przerwie Karadžić miał zacząć zadawać pytania Mladiciowi. Najpierw poprosił sąd o zgodę na przeczytanie przez Mladicia jego oświadczenia, ale prośba po raz kolejny została odrzucona. Pierwsze pytanie skierowane do Mladicia dotyczyło pełnionych przez niego obowiązków podczas służby wojskowej. Były dowódca wojsk RS odpowiedział, że ma 71 lat, od 1965 pełnił liczne obowiązki, a szczegółowe informacje o tym można znaleźć w jego aktach. Następnie ogłosił, że nie może i nie chce zeznawać z powodu swojego stanu zdrowia i zgodnie z radą adwokatów chce zachować swoje prawo do odmowy zeznań, żeby nie zaszkodzić jego własnej sprawie.

Karadžić zadał Mladiciowi kilka pytań, m.in. o kwestię poinformowania o planach rozstrzelania więźniów ze Srebrenicy, zmowę między nimi w celu zastosowania terroru wobec ludności cywilnej w Sarajewie i istnienie porozumienia dot. planów wypędzenia Boszniaków i Chorwatów z terenów znajdujących się pod serbską kontrolą. Mladić jednak odpowiedział na każde z zadanych pytań w taki sam sposób, oświadczając, że nie może zeznawać z powodu stanu zdrowia i nie chce siebie obciążać oraz zapowiedział, że na następne postawione pytania również odpowie w ten sposób. W związku z tym posiedzenie zostało zakończone. Wychodząc z sali sądowej Mladić krzyczał jeszcze do Karadžicia, że dziękuje i przeprasza go, ale idioci nie chcą mu pozwolić przeczytać jego oświadczenia.

W opinii wielu komentatorów spotkanie po latach Mladicia z Karadžiciem przed Haskim Trybunałem można zasadniczo oceniać jako farsę. Przewodnicząca stowarzyszenia „Matki Srebrenicy”, Hatidža Mehmedović, zachowanie Mladicia nazwała skandalicznym i obraźliwym dla Boszniaków. Mehmedović wini także Trybunał i jego sędziów, którzy wg niej nie powinni na to pozwolić.

Karadžić i Mladić są oskarżeni o ludobójstwo w Srebrenicy, prześladowanie Boszniaków i Chorwatów w całej BiH, terror wobec ludności cywilnej w Sarajewie podczas długotrwałego ostrzału snajperskiego, a także uwięzienie jako zakładników przedstawicieli międzynarodowych sił pokojowych w okresie między 1992 a 1995 rokiem. Proces Karadžicia rozpoczął się w październiku 2009. Obecnie trwa końcowa faza prezentacji dowodów przez obronę, która ma zostać zakończona w marcu br. zeznaniami oskarżonego.

Źródło: klix.ba (1) (2) radiosarajevo.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE