Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Haga: Trybunał uniewinnił generała Momčilo Perišića

Haga: Trybunał uniewinnił generała Momčilo Perišića

318338_perisic04fonetfoto-fonetap_ff_jzzpl

Trybunał w Hadze uniewinnił generała Momčilo Perišića, szefa sztabu generalnego byłej armii jugosłowiańskiej. We wrześniu 2011 roku Perišić został skazany na 27 lat więzienia za udział i podżeganie do zbrodni wojennych, w szczególności za pomoc w zbrodniach wojennych popełnionych przez wojsko Republiki Serbskiej.

Izba Odwoławcza Trybunału przychylając się do apelacji Perišića uznała, że pomoc udzielona wojsku Republiki Serbskiej przez byłą armię jugosłowiańską nie stanowiła wsparcia konkretnych zbrodni wojennych popełnionych w Sarajewie i Srebrenicy. Przewodniczący Trybunału Teodor Meron uzasadniając wyrok wskazał, że działania byłej armii jugosłowiańskiej były jedynie wsparciem ogólnych działań wojennych, a nie „szczególnymi instrukcjami” dotyczącymi zbrodni wojennych.

Jak podkreślił sędzia Meron, samo udzielenie takiej pomocy nie może stanowić wystarczającej podstawy dla uznania czyjejś odpowiedzialności karnej. Tym bardziej bez dowodów, że pomoc ta została udzielona w celu popełnienia konkretnych zbrodni.

źródło: b92

 

About Karol Kniola

KOMENTARZE