Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Help Desk Transparency International dla dziennikarzy z BiH, Chorwacji i Serbii

Help Desk Transparency International dla dziennikarzy z BiH, Chorwacji i Serbii

W ramach regionalnego projektu Legal Leaks organizacja Transparency International BiH uruchomiła dla dziennikarzy Centrum Pomocy, które ma ich wspierać w zakresie stosowania ustawy o dostępie do informacji. Projekt został zainicjowany przez stowarzyszenie Access Info Europe i obejmie swoim zasięgiem trzy kraje: BiH, Chorwację i Serbię.
Główny cel projektu to, jak podaje Transparency International BiH, wsparcie dziennikarzy w ich prawie do dostępu do informacji publicznej oraz ochronie własnej prywatności i źródeł informacji, a przez to w rozwijaniu roli „strażnika interesu publicznego”. Help Desk ma bezpłatnie udzielać porad i, w miarę możliwości, pomocy prawnej i praktycznej. Do dyspozycji dziennikarzy będą nie tylko prawnicy, ale też inni specjaliści zajmujący się dostępem do informacji. Jednocześnie Centrum ma umożliwić współpracę z dziennikarzami w całej Europie w ramach śledztw międzynarodowych, na przykład w przypadku przestępczości zorganizowanej czy łamania praw człowieka.

Źródło: biznis.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE