Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: HEP wprowadza na rynek ultraszybkie łącze internetowe

Chorwacja: HEP wprowadza na rynek ultraszybkie łącze internetowe

 

Wszystko wskazuje na to, że dyrekcji Energetyki Chorwackiej [HEP] niebawem uda się wdrożyć ambitne plany, dotyczące wprowadzenia na rynek ultraszybkiego łącza internetowego. Realizacja projektu spółki, nazwanego potocznie „Światłowodem dla domu”, mogłaby znacznie zmienić stosunki na krajowym rynku telekomunikacyjnym, jak również umożliwić powiązanie za pośrednictwem kabli światłowodowych  większości chorwackich domostw.

Nowoczesna sieć telekomunikacyjna prawdopodobnie stanie się fundamentem ogólnej liberalizacji rynku ultraszybkiego Internetu i wszystkich świadczonych w tym zakresie usług, przy czym władzę nad zmodernizowaną infrastrukturą nie będzie sprawował żaden z krajowych operatorów telekomunikacyjnych, lecz państwowa spółka. HEP, oprócz finansowych środków do przeprowadzenia projektu ma również możliwość rozłożenia światłowodów, wykorzystując swoje już istniejące części elektroenergetycznej infrastruktury na terenie kraju.

Pierwszy krok HEP w kierunku rozwoju inwestycji został zrobiony w ciągu ostatniego roku, kiedy to zainwestowano ok. 13 mln PLN w przystosowanie najnowszej technologii, tak zwanego uniwersalnego systemu światłowodowego (DWDM) do już istniejącej głównej sieci. W ten sposób, 28 największych chorwackich miast zostało połączonych ze sobą siecią telekomunikacyjną o szybkości 100 Gb/s.  Ogólny transfer danych wynosi 8 Tb/s. Energetyka Chorwacka początkowo chce wykorzystać ten system do własnych potrzeb w  zarządzaniu obiektami i siecią elektroenergetyczną, a pozostały limit danych planuje wprowadzić do obiegu. Jednak, jak ogłosił prezes HEP, Zlatko Koračević, głównym celem spółki jest wprowadzenie ultraszybkiego transferu do użytku zwykłych konsumentów.

Rozwój sieci światłowodów jest dla Chorwatów wyjątkowo ważny, ponieważ jest warunkiem rozwoju inteligentnych sieci (smart grid), optymalizacji konsumpcji w systemie i szerszej realizacji inteligentnych liczników energii. W rezultacie z powyższej modernizacji w przyszłości będą mogli skorzystać wszyscy, od urzędów państwowych, przez instytucje szkolnictwa wyższego, do operatorów telekomunikacji, co nadaje całej inwestycji szczególny wymiar. Skutki wejścia HEP w biznes telekomunikacyjny będą znane dopiero za parę miesięcy.

 

Źródło: vecernji.hr

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE