Home / Bałkany / Albania / Historyczna wizyta albańskiego premiera w Serbii
Aleksandar-Vuccic-i-Edi-Ram

Historyczna wizyta albańskiego premiera w Serbii

Premier Albanii Edi Rama przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Belgradzie. Jest to pierwsza wizyta albańskiego przywódcy od 68 lat. Ostatnie spotkanie na podobnym szczeblu odbyło się w 1946 r., kiedy to Enver Hoxha odwiedził w Jugosławii Josipa Broza Titę.

Dwudniowa wizyta premiera Ramy rozpoczęła się w poniedziałek (10 listopada) o godzinie 11:00; został on powitany przed Pałacem „Serbia” przez premiera Vučicia wraz z delegacją ministrów, którą stanowili Ivica Dačić, Nebojša Stefanović, Željko Sertić oraz dyrektor biura rządu ds. Kosowa i Metochii Marko Đurić.

Podczas pierwszego dnia wizyty w Serbii albańskiego premiera planowane jest spotkanie z burmistrzem Belgradu Sinišą Malim, które ma się odbyć o godzinie 19:40, oraz uczestnictwo w obradach okrągłego stołu poświęconym współpracy Serbii i Albanii. W obradach wezmą udział albański minister rozwoju gospodarczego, handlu i przedsiębiorczości Arben Ahmetaj, wicepremier rządu i minister administracji publicznej i lokalnej Kori Udovički, wicepremier rządu i minister handlu, turystyki i telekomunikacji Rasim Ljajić, minister rolnictwa Željko Sertić i inni.

Natomiast na wtorek (11 listopada) zaplanowana jest wizyta w Preševie, gdzie premier Rama ma się spotkać z albańskimi przedstawicielami trzech gmin z południowej Serbii. W Preševie, Bujanovcu oraz miejscowości Medveđi większość stanowią Albańczycy. Edi Rama będzie pierwszym albańskim przywódcą, który odwiedzi swoich rodaków mieszkających w Serbii.

Wizyta albańskiego premiera była początkowo planowana na 22 października, jednak została przełożona ze względu na incydent, który miał miejsce 15 października, podczas meczu reprezentacji piłkarskich Serbii i Albanii (szczegóły: tu).

Źródła: balkans.aljazeera.netb92.net, rts.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE