Home / Bałkany / Grecja / Hodowla ryb w Grecji szansą na poprawę sytuacji gospodarczej

Hodowla ryb w Grecji szansą na poprawę sytuacji gospodarczej

Zdaniem firmy zajmującej się konsultacją biznesową, McKinsey & Company, sektor akwakultury został zidentyfikowany jako wschodząca gwiazda greckiej gospodarki o wysokim potencjale, który będzie mógł zapewnić wzrost PKB.

Z raportu przeprowadzonego na zlecenie Greckiej Federacji Przemysłu oraz Związku Banku Greckiego wynika, że hodowle ryb w ciągu najbliższej dekady przyniosą 1 mld EUR zysku. Doprowadzając do 184% (782 mln EUR) zysku pochodzącego z eksportu greckiego. Przyczyni się to do zmniejszenia deficytu do 700 mln EUR. Dodatkowo zostanie stworzonych 20 tys. nowych miejsc pracy.

Aby do tego doszło, jakość greckich towarów musi ulec poprawie. Około 95% okoni morskich oraz leszczy jest eksportowana bez uprzedniego poddania przetwarzaniu, dlatego też są trafiają do sprzedaży detalicznej w supermarketach lub jako część gotowych posiłków. Poprawa sytuacji może nastąpić poprzez współpracę różnych firm.

Kolejnym poważnym problemem są niewystarczające przepisy prawne dotyczące lokalizacji stref hodowlanych. Chociaż w zeszłym roku Grecja ustaliła specjalny plan rozmieszczeń tych hodowli mimo to rozwój sektora został zahamowany. Największym konkurentem jest Turcja, która jest na etapie poprawy regulacji ram prawnych, doprowadzając do osiągnięcia lepszych wyników sprzedaży.

Zdaniem McKinsey’a rynek rybny powinien zostać rozszerzony o zagranicznych nabywców z Chin i Japonii oraz poprzez nawiązanie współpracy z firmami diaspory w Stanach Zjednoczonych

Tekst: ekathimerini.com

About Anna Snopek

KOMENTARZE