Home / Bałkany / Bułgaria / Holandia pozostaje przeciwna wejściu Bułgarii do strefy Schengen

Holandia pozostaje przeciwna wejściu Bułgarii do strefy Schengen

Bruksela | 13 grudnia 2011 r.,

Holandia ponownie zawetowała przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. Sprawa ta była omawiana dziś na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

– Potrzebne są dane dowodzące trwałego postępu w walce z przestępczością i korupcją w Bułgarii i Rumunii, powiedział przed posiedzeniem holenderski minister ds. imigracji i uchodźców Gerd Leers, cytowany przez Bułgarską Agencję Telegraficzną (BTA). Dodał, że spodziewa się takich danych w okresowym raporcie Komisji Europejskiej dotyczącego  współpracy i oceny, w lutym 2012 r.

– Nie jestem wrogiem Bułgarów i Rumunów, jestem przyjacielem Europy i nie chcę, aby przestępczość zorganizowana dotarła do jednolitego rynku europejskiego wraz ze zbyt szybkim zniesieniem granic, powiedział Leers.

Decyzja Holandii nie zmartwiła bułgarskiego ministra spraw wewnętrznych Cwetana Cwetanowa. Na spotkaniu w Brukseli, po raz pierwszy wyraził on stanowisko, że „Bułgaria nie ma żadnego interesu, by spieszyć się ze zniesieniem kontroli na granicach lądowych, ponieważ może to zwiększyć presję migracyjną na nasz kraj. Według Cwetanowa teraz ważną decyzję polityczną jest otwarcie granic powietrznych i morskich. Otwarcie granic z Grecją jednak, według ministra może stworzyć problemy z powodu napływu imigrantów, uciekających do Europy po niedawnych wydarzeniach w Północnej Afryce. Wezwał on holenderskich ekspertów do sprawdzenia na miejscu gotowości Bułgarii i Rumunii do przystąpienia do strefy Schengen, a holenderski parlament do dyskusji na ten temat.

Przed posiedzieniem Rady UE jednak Gerd Leers ogłosił, że Holandia nie zgadza się z propozycją Polski, aby stopniowo znosić granice z Bułgarią i Rumunią. Dla niego jedyną opcją jest zniesienie wszystkich typów granic jednocześnie, po przedstawieniu dobrych wyników w zwalczaniu przestępczości.

Do tej pory rząd określał wejście do strefy Schengen jako jeden z głównych priorytetów. Partia GERB liczyła na ustalenie konkretnej daty w marcu br., ale jak na razie nie ma żadnych nadziei na szybkie otwarcie granic.

Tymczasem Lichtenstein stał się kolejnym, dwudziestym szóstym członkiem strefy Schengen i w poniedziałek zakończy kontrole graniczne.

Tekst: capital.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE