Home / Bałkany / I Przegląd Filmów Macedońskich
10327041_10202922206429134_1465928449_n1

I Przegląd Filmów Macedońskich

Wszyscy miłośnicy kina bałkańskiego oraz ci, którzy chcą nimi zostać lub te osoby, które po prostu chcą miło spędzić wolny czas, zaproszeni są na I Przegląd Filmów Macedońskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26 – 28 maja 2014 roku w Centrum Sztuki Filmowej/Kino Kosmos w Katowicach, przy ul. Sokolskiej 66.

Głównym organizatorem projektu jest Elena Micevska, lektorka na Uniwersytecie Śląskim, w Zakładzie Slawistyki Kulturoznawczej. O pani Micevskiej pisaliśmy już na naszym portalu w artykule „Język macedoński na Facebooku”, jako o popularyzatorce języka i kultury macedońskiej w Polsce. Projekt jest wspierany również przez Uniwersytet Śląski.

Pierwszego dnia o godzinie 19:30 nastąpi oficjalne otwarcie I Przeglądu Filmów Macedońskich połączone z odsłonięciem specjalnie przygotowanej wystawy „Przed seansem” oraz degustacją tradycyjnych produktów macedońskich. Dla zachęcenia napiszę, że w menu przewidziane są: ajvar, konserwowane bakłażany, slatko z fig i dyni oraz macedońskie wino. Następnie odbędzie się projekcja filmu „Cienie” (maced. „Senki”), reż. Milcho Manchevski. Zdjęcia zostały zrealizowane w Skopje oraz Ochrydzie. Fabuła porusza kwestię równości ludzi wobec życia i śmierci, sam reżyser mówi, że jest to film „o seksie i śmierci. I kilku ważnych rzeczach pomiędzy”.

We wtorek, 27 maja, uczestnicy wydarzenia od godz. 19.00 rozpoczną naukę tradycyjnego macedońskiego tańca oro. Warto wiedzieć, jak „to” wygląda, ponieważ 10 maja Macedończycy planują pobić rekord Guinessa w tańcu i przez 8 minut połączyć się w oro wraz z 18 tyś. uczestników, którzy zajmą przestrzeń około 18 km. Więcej na ten temat napisała Patrycja Chajęcka w swoim artykule „Bicie rekordu Guinnessa w tańcu”.
Kolejnym punktem drugiego dnia Festiwalu będzie „Bal-can-can” (maced. „Bal-kan-kan), reż. Darko Mitrevski. Film został nagrodzony na Motovun Film Festival oraz Moscow International Film Festival.

Ostatni dzień I Przeglądu Filmów Macedońskich to projekcje dwóch filmów, „Iluzja” (maced. „Iluzija”), reż. Svetovar Ristovski oraz „Pył” (maced. „Prashina”), reż. Milcho Manchevski, pierwszy z nich rozpocznie się o godz. 18. W przerwie między filmami, Elena Micevska poprowadzi warsztaty języka macedońskiego.

 Wydarzenie jest na Facebooku: Przegląd Filmów Macedońskich 

About Emilia Polak

Studiuję Etnologię i Antropologię Kulturową na UW, badania terenowe prowadziłam w Macedonii. Od 8 lat pracuję w amatorskim teatrze "Piąty Wymiar".
KOMENTARZE