Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Ile kosztuje wyjście na kawę lub piwo na Bałkanach Zachodnich?
kafić - novilist.hr.

Ile kosztuje wyjście na kawę lub piwo na Bałkanach Zachodnich?

W szczycie sezonu wakacyjnego i po coraz częstszych wizytach w kawiarniach i restauracjach zauważono ogromną różnicę kosztów przeciętnego „wyjścia” w miastach Bałkanów Zachodnich.

Rezultaty mini-sondażu przeprowadzonego przez dziennikarzy agencji prasowej Anadolija pokazały, że najdroższe jest wyjście „na kawę i sok” w Dubrowniku i Budvie, a najtańsze w Sarajewie, Skopje i Prisztinie.

W Sarajewie w przeciętnej kawiarni kawę można wypić w cenie od 0,75 do 1 euro a sok za 1,5 euro, wodę mineralną za 1 euro, piwo za 2 euro, a gałkę lodów można kupić za 0,5 euro. Zgodnie z tymi cenami na wyjście w Sarajewie trzeba przeznaczyć od 2 do 5 euro.

Również w Prisztinie, w kawiarniach ze standardowymi cenami kawa kosztuje około 1 euro, sok 1,5 euro, piwo 1,5 euro, woda mineralna 0,5 euro a gałka lodów 0,5 euro. Oznacza to, że jednej osobie na solidne wyjście w Prisztinie potrzebne jest również 2-5 euro, by mogła miło spędzić czas i porozmawiać ze znajomymi.

Również w standardowej kawiarni w Skopje na kawę trzeba przeznaczyć od 1 do 2 euro, na sok 1 euro, zaś piwo kosztuje od 1 do 2 euro, woda mineralna 1 euro a gałka lodów 0,5 euro.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę największe miasta regionu, najdroższe wyjścia na kawę są w Belgradzie i Zagrzebiu. W stolicy Serbii kawa kosztuje od 1,5 do 3 euro, sok od 2 do 3 euro, piwo od 1 do 2 euro, woda mineralna od 1 euro a gałka lodów od 0,5 do 1 euro. Również w stolicy Chorwacji na kawę trzeba przeznaczyć około 1,5 euro, sok kosztuje 2 euro, piwo 3 euro, woda mineralna 1,5 euro a gałka lodów około 1 euro.

W kawiarniach i restauracjach Podgoricy na kawę należy przeznaczyć od 1,2 do 2 euro, na sok 2 euro, na wodę mineralną 1 euro, piwo można wypić za 1,5 do 2 euro a gałka lodów kosztuje 0,6 euro.

Ceny rosną w kierunku południowym oraz kierunku wybrzeża. Ceny na chorwackim i czarnogórskim wybrzeżu są znacznie wyższe niż w głębi lądu. Szczególnie drogi jest Dubrownik, Makarska i Budva, podczas gdy na bośniackim wybrzeżu, w Neumie, za wyjście na kawę płaci się znacznie mniej.

Za kawę i wodę mineralną w Dubrowniku trzeba zapłacić 3,5 euro, podczas gdy ceny soków są na poziomie 4 lub 5 euro. Piwo można kupić za 5 lub 6 euro.

W Makarskiej ceny są niższe niż w Dubrowniku. W przeciętnej kawiarni czy restauracji w Makarskiej kawa kosztuje około 1,6 do 2 euro, sok 2,5 euro, piwo od 2,7 do 3 euro, woda mineralna od 1,5 do 2 euro, a gałka lodów 1 euro.

Na czarnogórskim wybrzeżu, w Budwie, ceny są wyższe niż w Makarskiej, jednak trochę niższe niż w Dubrowniku. W kawiarni za kawę płaci się średnio od 2 do 2,5 euro, za sok od 2 do 4 euro, woda mineralna kosztuje 2 euro, piwo od 3 do 5 euro a gałka lodów od 1 do 1,5 euro.

Rezultaty tego badania pokazały, że w Dubrowniku i Budwie wyjście ze znajomymi „na kawę i sok” jest dwa razy droższe niż w Sarajewie, Skopje i Prisztinie.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE