Home / Bałkany / Chorwacja / Inauguracja nowej prezydent Chorwacji bez udziału Nikolicia
Nikoliæ šalje Mrkiæa na inauguraciju Grabar Kitaroviæ - mediji

Inauguracja nowej prezydent Chorwacji bez udziału Nikolicia

Prezydent Serbii, Tomislav Nikolić najprawdopodobniej nie pojawi się na inauguracji wybranej na początku stycznia, nowej prezydent Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović.

Jak podaje serbska gazeta „Novosti”, na uroczystości zaprzysiężenia ma się pojawić wysłannik prezydenta, dyplomata, były minister spraw zagranicznych Ivan Mrkić.

Serbska gazeta przypomina wpadki nowej pani prezedent, która ogłosiła, że Wojwodina jest państwem, a Serbowie w Chorwacji są Chorwatami. Nikolić raczej nie zmieni swojej decyzji, zwłaszcza ze względu na datę uroczystości. Inauguracja Grabar-Kitarović została wyznaczona na 15 lutego, który jest Dniem Ofiarowania Pańskiego oraz Dniem Państwowości Serbii. Informację potwierdzają także współpracownicy prezydenta. – Kiedy prezydent otrzyma oficjalne zaproszenie na inaugurację, z pewnością przemyśli swoją decyzję jeszcze raz. W każdym razie, Serbia więcej nie zaniedba obchodów własnego święta narodowego – powiedziała Stanislava Pak Stanković, współpracownica prezydenta.

W Zagrzebiu ogłoszono, że zaproszenia na inaugurację zostaną wysłane do władz wszystkich państw, które mają na terenie Chorwacji przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne. To znaczy, że na liście zaproszonych znajdzie się również Atifete Jahjaga, prezydent Kosowa.

Przed pięcioma laty, na inauguracji byłego prezydenta Chorwacji Ivo Josipovicia, nie pojawił się żaden z przedstawicieli władz Serbii, ponieważ w uroczystości mieli brać udział także goście z Prisztiny. Tym samym na inauguracji obecnego prezydenta Serbii, Tomislava Nikolicia, nie było wspomnianego prezydenta Chorwacji.

Data inauguracji nowo wybranej pani prezydent została zmieniona. Pierwotnie miała się ona odbyć 18 lutego, ale na ten dzień Barack Obama zaplanował spotkanie ws. zwalczania ekstremizmu, co miało przyciągnąć przywódców innych państw do stolicy Chorwacji.

Jednym z powodów wspominanych przez organizatorów jest również to, że 15 lutego to dzień wolny od pracy, dlatego też łatwiej będzie przybyć zaproszonym gościom oraz to, że 18 lutego zaczyna się Wielki Post.

źródło: novosti.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE