Home / Bałkany / Kosowo / Incydent w Gračanicy
Gracanica

Incydent w Gračanicy

Pierwszego maja, podczas gdy w wielu bałkańskich miastach odbywały się obchody Święta Pracy, w Gračanicy na terenie Kosowa miało miejsce zajście między Serbami a Albańczykami. W godzinach wieczornych sześcioro kosowskich Albańczyków postanowiło przedefilować przez miasto. Nie był to jednak pochód pierwszomajowy – mężczyźni ubrani byli w albańskie stroje ludowe i nieśli ze sobą albańskie flagi. Przemaszerowali tak przez główną ulicę, czym sprowokowali (chcąc lub nie chcąc) okolicznych Serbów, którzy zaatakowali „defiladę”.

Policja zainterweniowała w porę – zatrzymano Albańczyków, z których jeden był lekko ranny, a także dwóch Serbów oskarżanych o przemoc. Jeden z nich miał zaledwie 16 lat. Ojciec małoletniego uważa, że jego syn jest niewinny zaś policja szukała po prostu kogokolwiek, kogo mogłaby zatrzymać.

Wokół posterunku policji zaczęli gromadzić się mieszkańcy miasta sprzeciwiając się temu, by aresztowani zostali przetransportowani i sądzeni w Prisztinie. Ostatecznie zostali oni wypuszczeni z aresztu. Prezydent miasta, Branimir Stojanović, pochwalił pracę policji za szybką interwencję i rozsądną decyzję dotyczącą wypuszczenia aresztowanych. Kosowski minister Samorządu Lokalnego, Slobodan Petrović, ocenił pozytywnie pracę policji i wszystkich innych, którzy starali się opanować i załagodzić sytuację oraz przeprosił tych, którzy mogli poczuć się urażeni. Nie wiadomo, czy dwójce Serbów zostaną postawione zarzuty.

Gračanica jest gminą w pobliżu Prisztiny. Zamieszkuje ją około 12 tysięcy ludzi, z czego większość stanowią Serbowie – jest jedną z serbskich enklaw. Znajduje się w niej jeden z najpopularniejszych serbskich średniowiecznych monastyrów.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE