Home / Bałkany / Macedonia / Incydent w Skopju nie zmienia stanowiska Bułgarii wobec Macedonii

Incydent w Skopju nie zmienia stanowiska Bułgarii wobec Macedonii

Premier Bułgarii Bojko Borisow zapewnił, że pomimo ostatnich incydentów i eskalacji napięć w Macedonii, jego kraj nadal będzie popierał swojego sąsiada w przystąpieniu do Unii Europejskiej. Premier zauważył jednocześnie, że Macedonii potrzebne jest zdecydowane poparcie na jej europejskiej drodze i to duże większe niż ona sama szacuje.
Podczas obchodów 109. rocznicy śmierci Goce Delčeva, bułgarska delegacja na czele z nowo wybranym ambasadorem w Skopju Iwanem Petkowem, została zaatakowana przez grupę chuliganów i niedopuszczona do złożenia kwiatów na grobie rewolucjonisty.
Minister Spraw Zagranicznych Nikołaj Mładenow, wyraził oburzenie w związku z zaistniałą sytuacją i oczekuje, że Macedonia podejmie odpowiednie działania, aby taki incydent nie powtórzył się w przyszłości.

 

Źródło: dnevnik,bg, trud.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE