Home / Bałkany / Czarnogóra / Intensyfikacja współpracy gospodarczej między Serbią i Czarnogórą
Dačić i Đukanović - novosti.rs

Intensyfikacja współpracy gospodarczej między Serbią i Czarnogórą

Premier Serbii Ivica Dačić wziął w czwartek udział w spotkaniu z przewodniczącym czarnogórskiego parlamentu Ranko Krivokapiciem. Po spotkaniu poinformował, iż stosunki między Serbią i Czarnogórą mają tendencję rozwojową, szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej.

Jak oznajmił Dačić na konferencji prasowej, Serbia i Czarnogóra są zobowiązane wobec wspólnej historii pracować na rzecz poprawy współpracy w sferze politycznej, ale także w kwestii wzajemnej pomocy na drodze do UE. Dodał on, że istniejące problemy powinny zostać rozwiązane na drodze porozumienia, i jak podkreślił, Serbia nie ma powodu negować prawa obywateli Czarnogóry do życia we własnym kraju.

Dačić, który jest także ministrem spraw wewnętrznych zwrócił uwagę na wiele osiągnięć we współpracy policji obydwu krajów. Zapowiedział on również swoją wizytę w Czarnogórze we wrześniu.

Umówiłem się z premierem Đukanoviciem na oficjalną wizytę w Czarnogórze we wrześniu. Ustaliliśmy także, że raz w roku odbywać się będzie międzyrządowy szczyt, na którym omawiane będą sposoby realizacji celów leżących w interesie zarówno Czarnogóry, jak i Serbii. Nasze kraje są małe, ale jeżeli postaramy się współdziałać razem z Bośnią i Hercegowiną oraz Chorwacją - bez względu na to, że jest ona w UE - możemy osiągnąć więcej – oświadczył Dačić.

Ranko Krivokapić, pełniący także funkcję szefa delegacji Czarnogóry w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE, pogratulował serbskiemu premierowi otwarcia negocjacji z UE i dodał, że wkrótce oba kraje powinny niedługo dołączyć do UE, chociaż to Czarnogóra w tej kwestii wykonała więcej kroków.  Według jego oceny, Serbia poczyniła znaczne postępy jeśli chodzi o rozdział 23. i 24. i jak poinformował, na kolejnych spotkaniach obydwu rządów podjęte zostaną praktyczne rozwiązania kwestii takich jak budowa autostrad czy odbudowa kolei, która poprzez port w Barze umożliwi Serbii dostęp do morza,co będzie miało korzystny wpływ na serbski przemysł.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE