Home / Bałkany / Czarnogóra / Inwestorzy z Azerbejdżanu zainteresowani nowymi inwestycjami w Czarnogórze
Flaga Azerbejdżanu pl.123rf.com

Inwestorzy z Azerbejdżanu zainteresowani nowymi inwestycjami w Czarnogórze

Azerscy inwestorzy oprócz obiektów z obszaru turystyki zainteresowani są także projektami z dziedziny rolnictwa, energetyki, oświaty i opieki zdrowotnej – oznajmił azerski minister gospodarki i przemysłu, Şahin Mustafayev   po zakończonym posiedzeniu mieszanej komisji ds. współpracy między Czarnogórą i Azerbejdżanem.

Mustafayev  i czarnogórski minister gospodarki Vladimir Kavarić  podpisali także protokół z pierwszego posiedzenia mieszanej komisji ds. współpracy ekonomicznej między oboma krajami. Minister Kavarić oświadczył, że oprócz konkretnej pomocy Azerbejdżanu w dziedzinie oświaty i rozwoju współpracy kulturalnej, bodźcem do rozwoju innych projektów jest inwestycja firmy SOCAR w Kumborze. Przypomniał także o wielkim projekcie rozwojowym, który obecnie znajduje się we wstępnej fazie realizacji, w związku z  budową Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego, będącego odcinkiem końcowym Gazociągu Transadriatyckiego, który ciągnie się od Shah Deniz do Albanii. Minister wyraził nadzieję, że gazociąg zostanie poprowadzony przez Albanię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę i Chorwację oraz zostanie przedłużony aż do Europy Środkowej.

Şahin Mustafayev przypomniał, że w poprzednim okresie organizowano wzajemne wizyty przedstawicieli Czarnogóry i Azerbejdżanu, w trakcie których podpisano szereg porozumień oraz Deklarację o przyjaźni i rozwoju wzajemnych stosunków. Jego zdaniem korzystny klimat polityczny przyczynia się do rozwoju także w dziedzinie współpracy ekonomicznej. W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele rządów obu krajów, którzy rozpatrywali dalsze możliwości współpracy w obszarach dających korzyści obu stronom, przede wszystkim w dziedzinie energetyki, transportu, turystyki, kształcenia, rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego.

O tym jak ważnym partnerem gospodarczym i inwestorem jest dla Czarnogóry Azerbejdżan świadczy pokazuje także środowe spotkanie, kiedy to azerskiego ministragospodarki i przemysłu gościł prezydent Czarnogóry Filip Vujanović. Podczas spotkania politycy wyrazili zadowolenie z intensywnych i owocnych kontaktów między oboma krajami, które poza sferą państwową są szczególnie wyraźne w dziedzinie gospodarczej.

Prezydent wyraził nadzieję na pomyślne zakończenie budowy kompleksu turystycznego w Kumborze, który jest szansą na wiele nowych miejsc pracy zarówno podczas budowy, jak i po oddaniu kompleksu do użytku. Filip Vujanović podkreślił, że Czarnogóra będzie odpowiedzialnym partnerem przy projekcie budowy Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego, jako części międzykontynentalnego projektu zaopatrywania Europy gazem z Azerbejdżanu.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE