Home / Bałkany / Czarnogóra / Inwestorzy z ZEA zainteresowani współpracą gospodarczą z Czarnogórą
euro.slobodnaevropa.org

Inwestorzy z ZEA zainteresowani współpracą gospodarczą z Czarnogórą

Energetyka, turystyka, rolnictwo, nieruchomości i zarządzanie portami są obszarami gospodarczymi  w Czarnogórze, które zainteresowały inwestorów z ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Takie oświadczenie wydano po forum biznesu przedsiębiorców z obu krajów, które odbyło się w poniedziałek w Podgoricy. Forum biznesu zostało zorganizowane w ramach  w ramach oficjalnej wizyty ministra spraw zagranicznych ZEA Abdullaha bin Zayeda bin Sultana Al Nahyana.

Wiceprezes Czarnogórskiej Izby Gospodarczej  (PKCG) Ivan Saveljić wskazał na zainteresowanie inwestorów z ZEA budową kompleksu turystycznego w pobliżu Kraljičine Plaže i wieloletni dzierżawą Velike Plaže na czarnogórskim wybrzeżu. Ponadto Saveljić  widzi także możliwości współpracy w sektorze finansowym, a zwłaszcza inwestycjach greenfield.

W latach 2007-2013 inwestycje ZEA w Czarnogórze osiągnęły wartość łącznie 80,7 mln USD i przeciętnie wynosiły od 12 do 16 mln USD rocznie. Wyjątkiem były tu lata 2009 i 2010, kiedy to aktywność inwestycyjna spadła, z powodu globalnego kryzysu ekonomicznego.

Igor Lukšić, czarnogórski minister spraw zagranicznych i integracji europejskich  powiedział inwestorom z ZEA, że Czarnogóra znacznie poprawiła klimat inwestycyjny i wprowadziła reformy, które sprawiły, że zagraniczne firmy mają w Czarnogórze takie same prawa jak firmy krajowe. Ponadto Czarnogóra oferuje stabilny system podatkowy, swobodny przepływ kapitału i obowiązującą walutę euro, co sprawia, że jest najbardziej konkurencyjnym miejscem do prowadzenia biznesu w tej części Europy.

Mohammed Al Nuaimi, przedstawiciel Federacji komór gospodarczych i przemysłowych ZEA skupiającej 7 różnych organizacji, ocenił, że kraj kryje w sobie wiele różnorodnych możliwości inwestycyjnych, ale jak zaznaczył najbardziej znaczący jest sektor energetyczny, ponieważ istnieją możliwości wytwarzania energii  słonecznej i wiatrowej. Drugim ważnym obszarem są nieruchomości, gdyż inwestorzy z ZEA preferują inwestycje w nieruchomości na całym świecie, a rynek czarnogórski wydaje się pod tym względem wyjątkowo obiecujący. Jego zdaniem istnieją możliwości inwestowania także w sektorze rolniczym i produkcji żywności. Podkreślił także ogromny potencjał Czarnogóry w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Źródło: pobjeda.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE