Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Irackie wsparcie dla tureckiego PKK

Irackie wsparcie dla tureckiego PKK

W Ankarze spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Turcji – Ahmet Davutoğlu oraz Iraku – Hoshyar Zebari. Głównym przedmiotem rozmów była działalność PKK [kurd. Partiya Karkerên Kurdistan – Partia Pracujących Kurdystanu, przyp. red.] – Turcja twierdzi, iż na terenie Iraku znajdują się nielegalne składy broni:
– Nie będziemy już więcej tolerować zagrożenia terroryzmem rozwijającego się na terytorium Iraku a skierowanego przeciwko Turcji. Trzeba to jasno powiedzieć – dobitnie zaznaczył minister Davutoğlu.
Podczas konferencji prasowej strona turecka podkreśliła, że terroryzm stanowi zagrożenie dla integralności terytorialnej i suwerenności zarówno Turcji jak i Iraku. Turcja jest zdeterminowana podjąć zdecydowane kroki. Jednocześnie nie będą one w żadnym wypadku wymierzone przeciwko państwu irackiemu ani jakiejkolwiek grupie etnicznej zamieszkującej Irak. Davutoğlu wyraził zadowolenie, że oba kraje mają wspólne stanowisko w tej sprawie i zwrócił uwagę na zagrożenie jakie terroryzm stanowi dla całego regionu.
Strona iracka podkreśliła, że gromadzenie broni przez PKK na jej terenie jest niezgodne z prawem i nie może być akceptowane. Tym niemniej, minister Zebari nie podał żadnych konkretów na temat sposobu ukrócenia działalności PKK. Zaznaczył tylko, że oba państwa borykają się z kwestią PKK już od 20 lat i jedno spotkanie tego nie rozwiąże. Wyraził nadzieję, że ten problem nie wpłynie na pogorszenie stosunków bilateralnych.

Tekst: hurriyet.com.tr, tłum. i red. A. R.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE