Home / Bałkany / Ivana Španović najlepszym serbskim sportowcem
ivana-spanovic

Ivana Španović najlepszym serbskim sportowcem

Serbski Komitet Olimpijski przyznał Ivanie Španović tytuł najlepszego serbskiego sportowca oraz tytuł najlepszej lekkoatletki na Półwyspie Bałkańskim 2013. Urodzona 10 maja 1990 roku w Zrenjaninie sportsmenka, specjalizująca się w skoku w dal, może pochwalić się chociażby brązowym medalem zdobytym na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, które odbyły się na moskiewskich Łużnikach.

Serbka skoczyła na odległość 6 metrów i 82 centymetrów, co jest nie tylko jej rekordem życiowym, ale i rekordem Serbii (jest też rekordzistką Serbii w pięcioboju). Warto podkreślić, że na Łużnikach brąz wywalczył również jej rodak, Emir Bekrić, który startował w biegu na 400 metrów przez płotki. Kilka dni wcześniej Ivana, stojąc na podium i odbierając brązowy medal za skok w dal podczas Diamentowej Ligi w Zurychu, najprawdopodobniej nie spodziewała się, że za chwilę będzie się radować po raz kolejny – tym razem w Moskwie. Oprócz tego, utalentowana zawodniczka może pochwalić się złotym medalem zdobytym na Halowych Mistrzostwach Krajów Bałkańskich w Lekkoatletyce 2013 w Stambule, piątym miejscem na halowych mistrzostwach Europy w Göteborgu, czy złotym medalem Mistrzostw Krajów Bałkańskich, które odbyły się w Starej Zagorze. Dzięki tym imponującym wynikom, Španović stała się w Serbii niezwykle popularna, a eksperci są zgodni, twierdząc, że to dopiero początek jej wielkiej kariery sportowej.

Czuję się wspaniale po pierwsze dlatego, że jestem w grupie najlepszych sportowców, ale i dlatego, że otrzymałam tyle głosów. To zarówno wielki zaszczyt, jak i odpowiedzialność, aby dać z siebie absolutnie wszystko w każdych zawodach. W końcu miałam zaszczyt otrzymać to wielkie sportowe odznaczenie, jakim jest medal i wierzę, że każdy następny rok może być tylko lepszy.1

Na co dzień Ivana jest wielką pasjonatką mody. Jest znana zarówno z odważnych kreacji, jak i wyjątkowej dbałości o siebie – jej makijaż i fryzura zawsze wykonane są z mistrzowską perfekcją. Ona sama nie widzi w tym nic dziwnego – twierdzi, że taka jest natura kobiety. W wolnym czasie lubi spędzać czas ze swoim chłopakiem, robić zakupy w belgradzkich butikach i galeriach handlowych, a czasem też delektować się włoską kuchnią, słuchając Andrei Bocelliego w domowym zaciszu.

Już 7 marca w Sopocie odbędą się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Będzie to niezwykle ważne wydarzenie dla wszystkich polskich miłośników lekkoatletyki, ponieważ po raz pierwszy w 100-letniej historii tych mistrzostw odbędą się one w Polsce. W sopockiej Ergo Arenie pojawi się aż 1500 zawodników ze 160 krajów, by walczyć o trofea i ustanawiać rekordy – wśród nich będzie Ivana Španović. Ambicje zawsze są wielkie, jednak zobaczymy, ile będę miała szczęścia – stwierdza skromnie serbska zawodniczka, która już rozpoczęła treningi przygotowawcze.

1 Fragment wywiadu przeprowadzonego z Ivaną Španović dla portalu B92 [http://www.b92.net/sport/intervjui/intervjui.php?yyyy=2014&mm=01&nav_category=91&nav_id=795964]

Źródła: b92.rs

About Michał Łada

Absolwent filologii bałkańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dla balkanistyka.org przegrzebuje tabele wyników drużyn piłkarskich (choć nie tylko), rankingi i życiorysy bałkańskich sportowców. Pasja do podróży w miejsca nietypowe zwiodła go aż.... do czarnobylskiego reaktora, a Bałkany zwiedza ze szklaneczką rakiji w dłoni.
KOMENTARZE