Home / Polityka / Ivica Dačić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ
dacic-novosti.rs

Ivica Dačić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

We wtorek (19 listopada) w Nowym Jorku odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas którego odczytany został raport sekretarza generalnego Ban Ki-moona dotyczący sytuacji w Kosowie i Metochii. Uczestniczący w spotkaniu premier Serbii Ivica Dačić ustosunkował się do niedawnych wyborów samorządowych w Kosowie. Pochwalił wysoką (ponad 45 tysięcy wyborców) frekwencją, pomimo jawnego utrudniania Serbom udziału w nich przez stronę kosowską. W związku z naruszeniami procedury wyborczej oraz aktami przemocy mającymi miejsce 3 listopada, serbski premier nawoływał o międzynarodową pomoc w związku z drugą turą wyborów w gminach zamieszkiwanych przez większość serbską. Wyraził również zadowolenie, że do podobnych incydentów nie doszło podczas ponowionej pierwszej tury wyborów w południowej Kosowskiej Mitrovicy.

Dačić zarzucił władzom Kosowa liczne naruszenia warunków wyborów, określonych w podpisanym w Brukseli porozumieniu między Belgradem a Prisztiną. Wśród błędów wymienił, między innymi brak neutralnych materiałów wyborczych, niewybranie na czas serbskiego członka Centralnej Komisji Wyborczej, uniemożliwienie udziału w wyborach wysiedleńcom oraz zastraszanie kandydatów reprezentujących serbską mniejszość. Zabraniano również wysokim urzędnikom państwowym wjazdu na Kosowo. Porozumienie zakładało również utworzenie Związku Gmin Serbskich (Zajednica srpskih opština, ZSO), który miał połączyć części Kosowa w większości zamieszkiwane przez Serbów. Premier Dačić zaznaczył, że ZSO zostanie utworzony pomimo utrudnień ze strony kosowskiej.

Raport sekretarza generalnego podsumowuje okres od 16 lipca do 15 października br. W dokumencie pozytywnie oceniono ogólny poziom bezpieczeństwa w Kosowie i Metochii, mimo zdarzających się incydentów na tle etnicznym. Zwrócono również uwagę na obustronne starania w celu niwelowania napięć w tym rejonie. Ban Ki-moon podkreślił, jak wielkie znaczenie w realizacji dążenia do stania się członkiem Unii Europejskiej ma prawidłowy przebieg wyborów samorządowych w Kosowie oraz stabilizacja stosunków na linii Belgrad – Prisztina. Stwierdził również, że obie strony podjęły stosowne kroki w celu spełnienia wymogów stawianych przez UE.

Źródło: novosti.rs, novosti.rs

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE