Home / Bałkany / BiH / Premier Serbii z wizytą w BiH

Premier Serbii z wizytą w BiH


Przewodniczący Prezydium BiH Bakir Izetbegović po spotkaniu z premierem Serbii, Ivicą Dačiciem, oznajmił, iż postęp w stosunkach bilateralnych i dobrosąsiedzkiej współpracy może zostać osiągnięty jedynie na drodze dialogu między obydwoma krajami. Podkreślił też potrzebę inicjowania działań w celu rozwiązania wciąż problematycznych kwestii, stwierdzając, że o przeszłości nie można zapomnieć, jednakże aby zapewnić obywatelom bezpieczną i stabilną przyszłość, potrzebne są rozmowa i kompromis.

Podczas spotkania poruszono m.in. kwestię porozumienia w sprawie granicy, wykorzystania potencjału hydroenergetycznego Driny oraz rozwiązania kwestii majątkowych. Izetbegović dodał, iż szanuje decyzję Serbii ws. neutralnego statusu dotyczącego członkostwa w NATO i wyraził nadzieję, że Serbia również uszanuje stanowisko BiH i chęć przyłączenia do Sojuszu.

Dačić spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych BiH, Zlatkiem Lagumdžiją. Oznajmił wówczas, że „Sarajewo nie powinno mieć za złe Belgradowi szczególnego stosunku i chęci współpracy z Banja Luką, tak i jak Banja Luka nie powinna mieć pretensji o kontakty Belgradu z Sarajewem”. Wyraził także nadzieję, iż do końca roku do skutku dojdzie do spotkania z premierem BiH, Vjekoslavem Bevandą, które umożliwiłoby konkretne działanie ws. wciąż otwartych kwestii międzypaństwowych.

Odnosząc się do publicznej krytyki wobec relacji Serbia-RS, premier ogłosił, że RS zamieszkuje ponad milion Serbów, a Serbia chce współpracować z rodakami. Podkreślił przy tym, iż BiH nigdy nie powinna uznać Kosowa jako państwa. Mówiąc o potrzebie współpracy regionalnej, Dačić oznajmił, iż potrzebne jest utworzenie „Doradztwa ds. Bałkanów”, które nie byłoby „nową Jugosławią” ani też związkiem, lecz radą.

 

Źródło: sutra.ba

 

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE