Home / Bałkany / BiH / Izba Reprezentantów Parlamentu BiH przyjęła zmiany i uzupełnienia Ustawy o JMBG
JMBG - oslobodjenje.ba

Izba Reprezentantów Parlamentu BiH przyjęła zmiany i uzupełnienia Ustawy o JMBG

18 lipca br. Izba Reprezentantów Parlamentu BiH przyjęła w przyspieszonym trybie zmiany i uzupełnienia Ustawy o JMBG (Jedinstveni matični broj građana, odpowiednik polskiego PESEL). Dzień wcześniej projekt zmian zaproponowany przez Ministerstwo Spraw Obywatelskich został jednogłośnie przyjęty przez Radę Ministrów BiH. Dotychczas uzupełnienia były już dwa razy przyjmowane przez Radę Ministrów i dwukrotnie odrzucane przez parlament. Problemy z wprowadzeniem w BiH Ustawy o JMBG wywołały w tym kraju falę protestów, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu (BiH:Protesty w Sarajewie, BiH: Protestów ciąg dalszy i Protesty w BiH: Zmarło jedno z dzieci pozbawionych numeru identyfikacyjnego).

Wg przyjętych zmian, okręgi rejestracyjne mają odpowiadać organizacji terytorialnej BiH, zgodnie z Konstytucją i ordynacją wyborczą BiH. W związku z tym wewnątrz entitetów znajdzie się dziewięć okręgów rejestracyjnych: pięć w BiH, trzy w RS i jeden osobny dla Dystryktu Brčko. Ponadto, numery JMBG przyznawane na podstawie dotychczasowych przepisów nie ulegną zmianie.

Przed przyjęciem zmian i uzupełnień Ustawy o JMBG przez Izbę Reprezentantów SDA zapowiadała swój przeciw wobec nich. Poseł tej partii, Šefik Džaferović, stwierdził, że przyjęcie zmian w obecnym kształcie to spełnianie zachcianek polityków z RS. Powiedział także, że wprowadzenie okręgów rejestracyjnych wg podziału na entitety, nie jest zgodne z decyzją wydaną przez Trybunał Konstytucyjny. Odpowiedział mu poseł SDP BiH, Saša Magazinović, który podkreślił, że w związku z numerem identyfikacyjnym przyjęte zostaje prawo państwowe, jedyne, które wg decyzji Trybunału Konstytucyjnego może określać numer JMBG. Numery identyfikacyjne na poziomie entitetów, kantonów czy gmin nie istnieją, obowiązywać będzie tylko jednolity numer identyfikacyjny. Inny poseł SDP BiH, Anto Domazet, podkreślił, że przyjęcie Ustawy o JMBG oraz innych dot. dokumentów identyfikacyjnych to wielki krok w kierunku integracji BiH.

Źródło: biznis.ba biznis.ba seebiz.net e-novine.com

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE