Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Izetbegović: Członkostwo BiH w NATO gwarancją pokoju

Izetbegović: Członkostwo BiH w NATO gwarancją pokoju

Przewodniczący Prezydium BiH Bakir Izetbegović uczestnicząc 10 kwietnia w plenarnym posiedzeniu NATO w Brukseli, oświadczył, że członkostwo jego kraju w strukturach Sojuszu stanowi najlepszą gwarancję pokoju i stabilności, nie tylko dla BiH, ale i dla całego regionu.
– Euroatlantycki proces integracji jest jedyną realną platformą, która obywatelom Bośni i Hercegowiny może zagwarantować bezpieczeństwo, stabilność i rozwój. Członkostwo w NATO stanowi bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców BiH – oznajmił Izetbegović.
Podczas rozmów z ambasadorami państw członkowskich, akredytowanymi przy NATO, przewodniczący Prezydium informując o aktualnej sytuacji w Bośni, przypomniał, że kraj ten w ciągu 16 lat od przyjęcia porozumienia z Dayton stał się aktywnym uczestnikiem procesu budowania globalnego pokoju i bezpieczeństwa.
O trudach wkładanych w proces integracji BiH z Sojuszem Północnoatlantyckim Izetbegović zapewniał podczas rozmów bilateralnych ze stałym przedstawicielem USA przy NATO Ivo Daalderem oraz z Sekretarzem Generalnym Andersem Fogh Rasmussenem. Rasmussen przypomniał swojemu rozmówcy, że tempo integracji Bośni z NATO zależy przede wszystkim od efektywności przeprowadzania reform w zakresie obronności oraz dostosowywania się do sojuszniczych standardów. Jednocześnie docenił dotychczasowe zaangażowanie BiH w natowskiej misji w Afganistanie i wyraził zadowolenie z osiągnięcia porozumienia ws. majątku wojskowego.

Źródło: tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE