Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Izraelczycy rezygnują z wakacji w Turcji
DSC_0090

Izraelczycy rezygnują z wakacji w Turcji

Turcja zaczyna odczuwać skutki zdecydowanego kursu władz wobec zaostrzającego się konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Odbija się to przede wszystkim na sektorze turystycznym.

Jeszcze w 2009 roku Izraelczycy byli jednym z narodów najczęściej wybierających Turcję jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Sytuacja ta zmieniła się w 2010 roku po ataku na „Pokojową Flotyllę” płynącą do Strefy Gazy. Ostatnie ostrzeżenie premiera Erdoğana znacznie wpłynęło na napływ turystów z Izraela, którzy masowo zaczęli rezygnować z zaplanowanych wczasów w Turcji.

Spodziewamy się rezygnacji również we wrześniu, październiku i listopadzie. Możemy doświadczyć sytuacji podobnej do tej, po incydencie u wybrzeży Strefy Gazy – powiedział Serdar Ünsalan z firmy Kalanit Tours. Dodał, że ze spodziewanych w tym roku 75 tys. turystów z Izraela, po słowach Erdoğana może to być maksymalnie 40 tys.

Izraelczycy rezygnują ze swoich planów wakacyjnych ze względu na obawy o swoje bezpieczeństwo. Nie polecę do Turcji. Jestem zbyt przerażona – przyznała Maya Kramer Shahar, mieszkanka Tel-Awiwu. Nie sądzę, by nas tam teraz lubili. Nie podejmę tego ryzyka  – dodała.

Przypomnijmy, że zarówno obecne władze Turcji, jak i partie opozycyjne ostro skrytykowały Izrael za naloty na Strefę Gazy i zaapelowały o zaprzestania ataków na ludność cywilną. Szczególnie głośnym echem odbiło się stanowisko premiera Erdoğana, który postawił Izraelowi ultimatum, iż jeśli nie zakończy operacji w Strefie Gazy, normalizacja stosunków z Turcją nie dojdzie do skutku. Ci, którzy bezustannie potępiają Hitlera za jego czyny, właśnie pokonali go w dokonywanym barbarzyństwie – stwierdził szef tureckiego rządu.

Relacje między państwami pogorszyły się w 2010 roku po ataku przeprowadzonym przez marynarkę wojenną Izraela na statki płynące w ramach tzw. „Pokojowej Flotylli”.  Wzięli w niej udział działacze propalestyńscy, którzy chcieli dotrzeć z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. W wyniku starć na statku Mavi Marmara zgnięło 9 obywateli Turcji.

W obliczu ostatnich wydarzeń Turcy żyjący z turystyki nie mają wątpliwości. Ludzie nie przyjadą jeśli sytuacja wciąż będzie tak napięta – przyznał Osman Ayık, szef Federacji Hotelarzy.

Źródło: hurriyetdailynews.com, jpost.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE