Home / Bałkany / BiH / Jahorina: Spotkanie przedstawicieli Serbii, Chorwacji i BiH

Jahorina: Spotkanie przedstawicieli Serbii, Chorwacji i BiH

3 lutego w bośniackim kurorcie Jahorina zorganizowano spotkanie prezydentów Serbii i Chorwacji – Borisa Tadicia i Ivo Josipovicia oraz członków prezydium Bośni i Hercegowiny – Željko Komšicia, Nebojšy Radmanovicia i Bakira Izetbegovicia. Głównymi tematami rozmów były: koordynacja działań w walce z przestępczością zorganizowaną, ubieganie się o środki unijne na współpracę transgraniczną, ochronę środowiska, rozwój infrastruktury i wspieranie sportu oraz wspólne przedstawicielstwa konsularne w krajach trzecich. Wśród omawianych kwestii znalazła się także inicjatywa zawierania umów międzyrządowych ułatwiających ściganie zbrodni wojennych.
Tadić zaapelował w Jahorinie o zmianę polityki w regionie i rezygnację z mowy nienawiści. Bez stabilnej Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Chorwacji nie będzie możliwa stabilizacja w regionie Bałkanów Zachodnich, oświadczył prezydent Serbii. Zapytany o sytuację w północnej części Kosowa, nad którą nie potrafią zapanować ani kosowscy Albańczycy, ani społeczność międzynarodowa, odpowiedział, że zamierza wkrótce wystąpić z propozycją rozwiązania tamtejszych konfliktów.
Wypowiadając się na temat Chorwacji, prezydent Serbii wyraził nadzieję na kontynuację rozmów dwustronnych, zmierzających do rozstrzygnięcia wszystkich kwestii różniących oba kraje.
Konferencja w Jahorinie było okazją do dyskusji nt. kandydatury szefa serbskiej dyplomacji Vuka Jeremicia na stanowisko przewodniczącego tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Chorwacja i BiH jeszcze przed konferencją szefów państw, poinformowały że nie poprą tej propozycji. Tadić komentując w Jahorinie ich decyzję, wyraził wobec niej duże niezadowolenie i dezaprobatę.
Spotkanie w Jahorinie było kontynuacją rozmów rozpoczętych w lipcu zeszłego roku na Wyspach Briońskich.

Tekst: beta.rs, b92.net, zdjęcie: b92.net, tłum. i red.: Marta Buraczyńska

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE