Home / Bałkany / BiH / Jak BiH chroni się przed wirusem Ebola?
Ebola - turkiyegazetesi.com.tr

Jak BiH chroni się przed wirusem Ebola?

BiH nadal nie podjęła konkretnych kroków celem walki z możliwością przeniesienia się wirusa na jej obszar. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że epidemia jest w tej chwili poza kontrolą, co oznacza możliwość jej rozszerzenia poza kraje afrykańskie. Nie istnieje specjalna terapia ani szczepionka chroniąca przed wirusem. Śmiertelność pośród osób nieleczonych wynosi 90 proc., a wśród tych, którzy otrzymają pomoc około 60 proc.

Niebezpieczny import

W BiH odnotowany jest nadal import żywności z państw, które walczą z wirusem ebola, podaje Agencja Statystyczna BiH. Wśród tych produktów są ryby czy owoce. Z Sierra Leone BiH nie wwozi żywności, a wełnę czy produkty gospodarstwa domowego. Z innych państw afrykańskich, które nie są dotknięte epidemią import nie jest wstrzymany. Mowa między innymi o Egipcie, skąd BiH sprowadza pomidory, oleje i pomarańcze; Algierii skąd przywożony jest cukier; Tunezji, gdzie BiH kupuje na przykład ryby. Państwa te są bezpośrednio narażone na wybuch epidemii.

Reakcja państw europejskich

W przeciwieństwie do BiH państwa europejskie już zareagowały na potencjalną możliwość rozprzestrzenienia się epidemii. Na przykład British Airways zablokowało loty do państw, gdzie odnotowano obecność wirusa. W BiH służby odpowiedzialne za działania prewencyjne potwierdziły jedynie gotowość do podjęcia działania w przypadku, gdy choroba zostanie odnotowana na obszarze państwa.

Źródło: vecernji.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE