Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Jak dziennikarz agencji Reuters został wygnany z Królestwa Jugosławii z powodu Myszki Miki
MickeyMouse - coolinesartwork.com.

Jak dziennikarz agencji Reuters został wygnany z Królestwa Jugosławii z powodu Myszki Miki

Kultowy komiks Floyda Gottfredsona „Mickey Mouse i jego zastępca” wzbudził wielkie poruszenie w Królestwie Jugosławii, kiedy to w 1937 r. został wydany i poddany cenzurze. Dziennikarz pracujący dla agencji Reuters i New York Times Hubert D. Harrison został wówczas wydalony z kraju ze względu na pisanie o Myszce Miki.

Komiks ten został wydany w wielu krajach, w licznych publikacjach, ale mało kto wie, że sławny bohater Disney’a z powodu tego komiksu przeżył swoje pierwsze publiczne wygnanie w 1937 r., właśnie w Królestwie Jugosławii, która w ten sposób stała się pierwszym krajem w historii, który go ocenzurował. Mianowicie, Mickey przetłumaczony wówczas jako Mika Miš, po raz pierwszy pojawił się 20 stycznia 1935 r. w belgradzkim czasopiśmie Politika. Dwa lata później 1 grudnia 1937 r. w czasie wielkiego święta Królestwa Jugosławii państwowy cenzor zabronił publikowania komiksu w Politice. Powodem było niesamowite podobieństwo pomiędzy fabułą komiksu a tym co ludzie mówili o ówczesnych wydarzeniach na dworze królewskim.

Komiks prezentował księcia i jego stryja, regenta, który stał się zazdrosny ze względu na rosnącą popularność księcia i zaczął przygotowania do zdrady. Spowodowało to ogromny problem w Królestwie Jugosławii, ze względu na fakt, że wówczas rządził książę regent, stryj małoletniego księcia Petra, Pavle Karađorđević. Pavle był sojusznikiem nazistów, podczas gdy Petar skłaniał się w kierunku zachodnich mocarstw. Jugosławia była wówczas podzielona, jednak związki Pavle z nazistami były raczej krytykowane przez naród. Kiedy pojawił się komiks, który był stosunkowo podobny do sytuacji panującej w kraju, jugosłowiańska władza nie była z tego zadowolona, dlatego bardzo szybko ocenzurowała komiks.

Hubert D. Harrison korespondent agencji Reuters i New York Times z Belgradu, gdzie pracował 12 lat wyśmiał całą sytuację. Informował o tych wydarzeniach i dlatego został wygnany z Belgradu. W grudniu 1937 r. pisał w ostry sposób o cenzurze bohatera Disney’a.

„Mickey Mouse znalazł się pod lupą cenzora. Codzienny komiks, który wychodził w gazecie Politika został zabroniony. Komiks przedstawia historię o tym jak stryj władającego księcia stał się niespokojny ze względu na popularność Mickey’a, który zastępował nieobecnego księcia. Fabuła doszła właśnie do punktu, w którym stryj przygotowuje spisek przeciwko księciu, kiedy to cenzorzy interweniowali i zabronili jego dalszą publikację”, pisał wówczas Harrison.

Jego tekst dotarł do licznych gazet na świecie, w tym również do New York Times. Jedna z brytyjskich gazet przekształciła tekst napisany przez Harrisona dodając sporo swojego tekstu oraz publicznie wymieniła imię Pavla a także opisała to, że jugosłowiańska władza zdecydowała się na wydalenie Harrisona z kraju. Wydalenie zostało poprzedzone przesłuchaniami przez policję.

- Duża liczba ludzi w kraju uznała to za obrazę a serbsko-chorwacka opozycja chciała, aby Harrison przejechał przez Zagrzeb, by go tam godnie pożegnano. Tak też się stało. Harrison pociągiem opuścił Belgrad a w Zagrzebiu przywitano go jako bohatera. Mimo tego, że on sam nie chciał wywoływać większej ilości incydentów oraz odmówił pobytu w Zagrzebiu, opowiedział w jednym z wywiadów wieloletni redaktor naczelny działu Politikovni zabavnik i prawdziwy znawca komiksów Zefirino Grasi.

Źródło: klix.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE