Home / Bałkany / Bułgaria / Japońskie firmy chcą inwestować w Bułgarii

Japońskie firmy chcą inwestować w Bułgarii

14 grudnia w Tokio odbyło się forum inwestycyjne zorganizowane przez Bułgarską Agencję Inwestycyjną we współpracy z japońską organizacją handlu wewnętrznego JETRO i japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Głównym celem forum była informacja o możliwościach inwestowania w Bułgarii oraz zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do współpracy w ramach różnych sektorów gospodarki.

W wydarzeniu wziął udział bułgarski minister gospodarki, energetyki i turystyki Deljan Dobrew oraz przedstawiciele ponad stu japońskich firm.

Już w trakcie trwania imprezy zainteresowanie inwestowaniem w Bułgarii wyraziły trzy japońskie firmy: Fujikura – produkująca części samochodowe i osprzęt kablowy, Sumitomo Chemical – zajmująca się przemysłem chemicznym oraz przedstawiciel japońskiego przemysłu elektronicznego Murata.

– Bułgaria jest najlepszym miejscem do inwestowania wśród krajów europejskich. Składają się na to różne czynniki, przede wszystkim: najniższy podatek dochodowy, niskie ceny energii elektrycznej i bardzo korzystne ceny najmu powierzchni biurowych. Dodatkową zaletę stanowi strategiczne położenie geograficzne kraju. Bułgaria budzi zainteresowanie największych firm outsourcingowych. Obecnie trwają prace nad 9 projektami firm europejskich, które chcą przenieść się do naszego kraju – stwierdził Dobrew w czasie swojego wystąpienia na forum.

Dyrektor Generalny działu „Europa” w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Toyohisa Kodzuki, zaznaczył, że warunki prowadzenia działalności w Bułgarii, są doskonałe dla japońskich firm. Według jego słów, po trzęsieniu ziemi w marcu 2011 wiele z nich ma trudności, a Bułgaria to doskonałe miejsce, aby przenieść tam swoją produkcję.

 

Źródło: focus-news.bg, vesti.bg

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE