Home / Kultura / Festiwale / Jazz and Experimental Music from Poland w Stambule
Kwartludium - turkiye.culture.pl

Jazz and Experimental Music from Poland w Stambule

W październiku Stambuł po raz kolejny stanie się centrum wydarzeń związanych z polską sztuką. Ciekawie zapowiada się festiwal Jazz and Experimental Music from Poland, organizowany przez fundację Arts Territory poprzednio w Londynie, a którego tegoroczna edycja odbędzie się w Stambule w ramach obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Koncerty i prezentacje projektów będą miały miejsce w znanych kulturalnych punktach na mapie Stambułu: między innymi w Salonie IKSV, Arkaoda, galerii Mixer, na Uniwersytecie ITU w dniach 19-26 października 2014 roku.

Festiwalowa publiczność usłyszy eklektyczne brzmienia free jazzu, elektroakustycznej improwizacji oraz artystyczne eksperymenty i instalacje muzyczne. Festiwal koncentruje się w tym roku na kolaboracji polskich i tureckich artystów. Stąd Ekin Fil zagra koncert wspólnie z Piotrem Kurkiem, a Rafał Mazur i Dominik Strycharski wystąpią wspólnie ze znanymi z improwizacji członkami tureckiej grupy KonstruKt; Grupa Kwartludium wraz z Çağlayan Yıldız podejmą się „dekonstrukcji” dzieł Wojciecha Bobkowskiego, znanego jako Ali Ufki, jednego z najważniejszych twórców muzyki osmańskiej XVII w.

Ponadto w programie znalazł się wspólny projekt Konrada Smoleńskiego i Łukasza Rychlickiego pod intrygującym tytułem ”How to make a bomb” oraz performance w przestrzeni miejskiej popularnej polskiej artystki Zorka Wollny. Interesująco zapowiada się też projekt Krzysztofa Topolskiego, który bada historię ręcznie robionych czyneli poprzez bezpośrednią współpracę z tureckim zakładem rzemieślniczym. Efekty owych badań będzie można zobaczyć już w najbliższym czasie.

Więcej informacji o festiwalu, a także szczegółowy program można znaleźć na stronie: http://www.jempfestival.com/.

Opracowała: Agata Trojak

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE